Nauka

Śmierć inteligencji

Gdzie się podziały polskie elity: polemika z prof. Tomaszem Zaryckim

Polityka
Zawirowania na polskiej scenie politycznej i ostre podziały skłaniają do pytania: z jakich grup społecznych pochodzą różne elity pozostające ze sobą w dramatycznym zwarciu?

W interesującym wywiadzie Edwina Bendyka z Tomaszem Zaryckim (POLITYKA 8) formułuje on hipotezę o elitotwórczej roli inteligencji. Na pytanie: „Kto w Polsce sprawuje władzę? Układ? Oligarchia?”, Zarycki odpowiada: „Inteligencja. Inteligencja tworzy elitę, która ma decydujący wpływ na to, co dzieje się w naszym kraju”.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Nauka ; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmierć inteligencji"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021