Nauka

Co mają na Majów

Co nowego dowiedzieliśmy się o kulturze Majów

Piramida Czarownika, piramida schodkowa położona w starożytnym mieście Majów Uxmal w stanie Jukatan w Meksyku. Piramida Czarownika, piramida schodkowa położona w starożytnym mieście Majów Uxmal w stanie Jukatan w Meksyku. imageBROKER/GTW / Forum
Mówi się o nich Grecy Nowego Świata, jednak Majowie są znacznie bardziej tajemniczy. Znamy ich sztukę, architekturę, język, bogów, kalendarz, nadal jednak nie wiemy, ani skąd się wzięli, ani dlaczego upadli.
Spętany jeniec – stela z Tonina (600-900 r. n.e.)INAH Spętany jeniec – stela z Tonina (600-900 r. n.e.)

Było o nich głośno po pojawieniu się w kinach „Apocalypto” Mela Gibsona i w 2012 r., kiedy to miało dojść do końca świata, rzekomo przepowiedzianego przez kalendarz Majów. Ale ich tajemnicza cywilizacja jest na tyle fascynująca, że w mediach co  rusz pojawiają się doniesienia o kolejnych odkryciach.

Na ruinach stolicy Azteków Tenochtitlan powstało Mexico City, co ogranicza badania. Ziemie Majów – rozciągające się od Meksyku po Gwatemalę, Belize i Honduras – to tereny dzikie, ciągle pracuje tam mnóstwo ekip z całego świata, co sprawia, że nawet specjalista nie zawsze nadąża ze śledzeniem kolejnych odkryć – przyznaje dr hab.

Polityka 25.2016 (3064) z dnia 14.06.2016; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Co mają na Majów"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019