Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Gen prawdziwego Polaka

Co DNA mówi o narodowości człowieka

Genetycy podkreślają, że w perspektywie ewolucyjnej mamy niedawny wspólny początek i wszyscy sprowadzamy się do niewielkiej grupy wspólnych przodków. Genetycy podkreślają, że w perspektywie ewolucyjnej mamy niedawny wspólny początek i wszyscy sprowadzamy się do niewielkiej grupy wspólnych przodków. AlexBrylov / PantherMedia
Gen Polaka, Niemca, Żyda nie istnieje, a mówienie o czystości rasowej jest nonsensem. I nie ze względu na poprawność polityczną, ale na badania genetyczne.
Genetyka to miecz obosieczny. Z jednej strony pokazuje olbrzymią różnorodność, z drugiej wskazuje, że jesteśmy jedną, wielką, różniącą się od siebie i skłóconą, ale wciąż rodziną.Getty Images Genetyka to miecz obosieczny. Z jednej strony pokazuje olbrzymią różnorodność, z drugiej wskazuje, że jesteśmy jedną, wielką, różniącą się od siebie i skłóconą, ale wciąż rodziną.

W ciele jednego człowieka kryje się około 20 tys. genów, które mają wpływ na wszystko. Poczynając od wyglądu, przez działanie organizmu, zdrowie i długość życia, aż do sposobu, w jaki odczuwamy. Jednak tym, czego geny nie opisują, jest rasa człowieka. – Z punktu widzenia genetyki pojęcie rasy jest pojęciem zanikającym, którego w zasadzie się już nie używa. Powodem nie jest tylko poprawność polityczna, ale też fakt, że koncepcja rasy była zbyt daleko idącym uproszczeniem – tłumaczy prof.

Polityka 28.2016 (3067) z dnia 05.07.2016; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Gen prawdziwego Polaka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021