Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Gen prawdziwego Polaka

Co DNA mówi o narodowości człowieka

Genetycy podkreślają, że w perspektywie ewolucyjnej mamy niedawny wspólny początek i wszyscy sprowadzamy się do niewielkiej grupy wspólnych przodków. Genetycy podkreślają, że w perspektywie ewolucyjnej mamy niedawny wspólny początek i wszyscy sprowadzamy się do niewielkiej grupy wspólnych przodków. AlexBrylov / PantherMedia
Gen Polaka, Niemca, Żyda nie istnieje, a mówienie o czystości rasowej jest nonsensem. I nie ze względu na poprawność polityczną, ale na badania genetyczne.
Genetyka to miecz obosieczny. Z jednej strony pokazuje olbrzymią różnorodność, z drugiej wskazuje, że jesteśmy jedną, wielką, różniącą się od siebie i skłóconą, ale wciąż rodziną.Getty Images Genetyka to miecz obosieczny. Z jednej strony pokazuje olbrzymią różnorodność, z drugiej wskazuje, że jesteśmy jedną, wielką, różniącą się od siebie i skłóconą, ale wciąż rodziną.

W ciele jednego człowieka kryje się około 20 tys. genów, które mają wpływ na wszystko. Poczynając od wyglądu, przez działanie organizmu, zdrowie i długość życia, aż do sposobu, w jaki odczuwamy. Jednak tym, czego geny nie opisują, jest rasa człowieka. – Z punktu widzenia genetyki pojęcie rasy jest pojęciem zanikającym, którego w zasadzie się już nie używa. Powodem nie jest tylko poprawność polityczna, ale też fakt, że koncepcja rasy była zbyt daleko idącym uproszczeniem – tłumaczy prof.

Polityka 28.2016 (3067) z dnia 05.07.2016; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Gen prawdziwego Polaka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >