Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

iRobot Brava Jet. Robot mopujący iRobot Brava Jet. Robot mopujący materiały prasowe
Technonowinki z targów IFA 2016 w Berlinie, czyli szaleństwo w świecie internetu rzeczy.
Szczoteczka Phipips Sonicaremateriały prasowe Szczoteczka Phipips Sonicare

Robot, który umyje za ciebie podłogę

Ledwo co przekonaliśmy się, że roboty odkurzacze są całkiem pożyteczne, a na rynek trafił już robot „mopujący” iRobot Braava Jet. To cicho sunące, niewielkie urządzenie z mnóstwem kosmicznych czujników. Potrafi posprzątać na sucho ok. 25 m kw., zaś na mokro – 20 m kw. Najlepiej sprawdzi się w łazience i kuchni. Robot ma zainstalowany z przodu spryskiwacz, którym nawilża powierzchnię przed sobą. Potem szmatką poleruje podłogę. Można ją wyrzucić do kosza dzięki specjalnemu przyciskowi „eject”. Nad pracą maszyny czuwa odpowiednia aplikacja instalowana w smartfonie lub tablecie. Firma rekomenduje, by za jej pomocą zsynchronizować pracę odkurzaczy z serii Roomba i robotów mopujących (sic!, tak to się nazywa). Gdy Roomba kończy odkurzać pewien fragment mieszkania i jej algorytm uzna, że należy jeszcze posprzątać na mokro, wzywa na pomoc Braava Jet. Oba roboty korzystają ze wspólnej mapy umieszczonej w tzw. chmurze obliczeniowej, stworzonej na początku sprzątania przez Roombę. Oto siła internetu rzeczy. W Polsce robot-mop kosztuje 1099 zł, natomiast za 10 szmatek należy zapłacić 50 zł. Jeszcze nie oferuje się w pakiecie pary robot odkurzacz i robot mop, ale kto wie?

Polityka 38.2016 (3077) z dnia 13.09.2016; Nauka ; s. 64
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022