Nauka

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

iRobot Brava Jet. Robot mopujący iRobot Brava Jet. Robot mopujący materiały prasowe
Technonowinki z targów IFA 2016 w Berlinie, czyli szaleństwo w świecie internetu rzeczy.
Szczoteczka Phipips Sonicaremateriały prasowe Szczoteczka Phipips Sonicare

Robot, który umyje za ciebie podłogę

Ledwo co przekonaliśmy się, że roboty odkurzacze są całkiem pożyteczne, a na rynek trafił już robot „mopujący” iRobot Braava Jet. To cicho sunące, niewielkie urządzenie z mnóstwem kosmicznych czujników. Potrafi posprzątać na sucho ok. 25 m kw., zaś na mokro – 20 m kw. Najlepiej sprawdzi się w łazience i kuchni. Robot ma zainstalowany z przodu spryskiwacz, którym nawilża powierzchnię przed sobą. Potem szmatką poleruje podłogę. Można ją wyrzucić do kosza dzięki specjalnemu przyciskowi „eject”. Nad pracą maszyny czuwa odpowiednia aplikacja instalowana w smartfonie lub tablecie. Firma rekomenduje, by za jej pomocą zsynchronizować pracę odkurzaczy z serii Roomba i robotów mopujących (sic!, tak to się nazywa). Gdy Roomba kończy odkurzać pewien fragment mieszkania i jej algorytm uzna, że należy jeszcze posprzątać na mokro, wzywa na pomoc Braava Jet. Oba roboty korzystają ze wspólnej mapy umieszczonej w tzw. chmurze obliczeniowej, stworzonej na początku sprzątania przez Roombę. Oto siła internetu rzeczy. W Polsce robot-mop kosztuje 1099 zł, natomiast za 10 szmatek należy zapłacić 50 zł. Jeszcze nie oferuje się w pakiecie pary robot odkurzacz i robot mop, ale kto wie?

Polityka 38.2016 (3077) z dnia 13.09.2016; Nauka; s. 64

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Polska bordową wyspą

Mimo antysmogowego wzmożenia marsz do oczyszczenia polskiego powietrza będzie długi.

Jędrzej Winiecki
01.12.2020