Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Co leży na wątrobie

Czy styl życia może wpłynąć na nasze geny

„To nie cywilizacja szkodzi wątrobie, tylko my sami wyrządzamy sobie krzywdę. Za dużo kilogramów, za dużo węglowodanów”. „To nie cywilizacja szkodzi wątrobie, tylko my sami wyrządzamy sobie krzywdę. Za dużo kilogramów, za dużo węglowodanów”. Science Photo Library RF / Getty Images
Rozmowa z dr. n. med. Marcinem Krawczykiem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o tym, jak drobne zmiany stylu życia mogą odwrócić to, co mamy zapisane w genach.
Dr n. med. Marcin KrawczykLeszek Zych/Polityka Dr n. med. Marcin Krawczyk

Paweł Walewski: – Wątroba nazywana jest narządem metafizycznym, a panu z czym się kojarzy?
Marcin Krawczyk: – Z laboratorium. Ale też z magazynem i naturalną oczyszczalnią. W ciągu minuty przepływa przez nią półtora litra krwi, lecz nie tylko to sprawia, że nie można wyobrazić sobie bez niej życia.

Ile funkcji spełnia wątroba?
Gdzieś przeczytałem, że ponad 450.

Nie będziemy ich tu wymieniać, ale proszę wskazać te najważniejsze.

Polityka 46.2016 (3085) z dnia 07.11.2016; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Co leży na wątrobie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022