Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Czy psychotropy pomagają w procesie resocjalizacji? Naukowcy wpadli na ciekawy trop

Czy na pomoc więziennictwu pospieszy farmakologia? Czy na pomoc więziennictwu pospieszy farmakologia? PantherMedia
Więźniowie, którzy przyjmowali leki psychotropowe, po wyjściu z więzienia rzadziej popełniali kolejne przestępstwo.

Amerykańska JAMA („Journal of the American Medical Association”) donosi, że byli więźniowie z problemami psychicznymi, którzy przyjmowali leki psychotropowe, po wyjściu z więzienia rzadziej popełniali kolejne przestępstwo. Czy więzienia powinny ustawić się w kolejkach po recepty?

Jest to prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy mamy do czynienia z opracowaniem, w którym systematycznie i na dużą skalę sprawdzono, jak przyjmowanie leków psychotropowych wpływa na agresywne zachowania więźniów. W tym przypadku badaną grupą byli skazani z zaburzeniami psychicznymi, którzy opuścili już mury zakładów karnych.

Ukazujące się wcześniej pokrewne publikacje również wskazywały, że psychotropy mogą skutecznie przeciwdziałać aktom agresji u osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Jednak przez to, że opisywały tylko ogólną populację, wszelkie wnioski z nich płynące były rozmyte.

Tym razem pod lupę wzięto jedynie osoby chore psychicznie, które między 2005 a 2010 rokiem wyszły z więzienia. Wszyscy objęci tym programem badawczym mieszkali w Szwecji, a ich losy śledzono przez kilka lat.

Szwedzcy naukowcy we współpracy z zespołem prof. Seeny Fazela z Oksfordu obserwowali ponad 22 tys. osób, a przedmiotem badań były cztery klasy leków psychotropowych, a także środki przeciwpadaczkowe i (jako kontrola) środki inhalacyjne. Spośród nich leki antypsychotyczne, psychostymulujące i te stosowane w leczeniu uzależnień okazały się skuteczne – liczba odnotowanych przestępstw spowodowanych agresywnym zachowaniem zmalała o około 40 proc. podczas przyjmowania każdego z tych środków.

Wyszło również na jaw, że stosowanie antydepresantów nieznacznie zwiększyło ryzyko popełnienia przestępstwa. Autorzy badań sugerują, że może to wynikać z tego, że osoby z depresją są zwykle mniej skłonne do przemocy w porównaniu z tymi cierpiącymi na inne schorzenia psychiczne.

Reklama