Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Uchylone okno

Nowa era w fizyce

Detektor wysokoenergetycznych neutrin IceCube umieszczony na biegunie południowym pozwala na badanie procesów kosmicznych, zachodzących przy energiach, których nigdy nie uzyskano by w ziemskim laboratorium. Detektor wysokoenergetycznych neutrin IceCube umieszczony na biegunie południowym pozwala na badanie procesów kosmicznych, zachodzących przy energiach, których nigdy nie uzyskano by w ziemskim laboratorium. IceCube Collaboration
Kończy się epoka wielkich eksperymentów w fizyce. Nie kończy się jednak epoka wielkich odkryć. Przeciwnie.
Wszechświat w wieku 100 tys. lat (13 mld lat temu) i satelita Planck, który to zdjęcie wykonał.D. Durros/ESA and Planck Collaboration Wszechświat w wieku 100 tys. lat (13 mld lat temu) i satelita Planck, który to zdjęcie wykonał.

Ćwierć wieku temu świat jawił się w jasnych barwach, a przyszłość wyglądała optymistycznie. Runął mur berliński, Europa jednoczyła się, a liberalna demokracja wydawała się ostateczną ideologią, której realizacja miała zapewnić ludzkości szczęście i dobrobyt. Zanikać zaczął podział na lewicę i prawicę, a ukute w latach 80. hasło „There Is No Alternative” – dziś mające status niemal obelgi – zdawało się oddawać obiektywne prawa rozwoju społecznego i gospodarczego.

Ów Zeitgeist przenikał nie tylko nauki społeczne, ale odcisnął swoje piętno na fizyce fundamentalnej, opisującej podstawowe mikroskopowe struktury materii i prawa rządzące mikroświatem.

Polityka 51.2016 (3090) z dnia 13.12.2016; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Uchylone okno"
Reklama