Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Pacjent i skafander

Egzoszkielety: nadzieja dla sparaliżowanych

Japoński egzoszkielet HAL to nadzieja dla sparaliżowanych Japoński egzoszkielet HAL to nadzieja dla sparaliżowanych EPA / PAP
Jak się nauczyć chodzić po urazie kręgosłupa? Skąd wziąć na to siły i pieniądze?
Japoński Hybrid Assistive Limb. Japończycy są w czołówce produkcji takich urządzeń.Yuichiro C. Katsumoto/Wikipedia Japoński Hybrid Assistive Limb. Japończycy są w czołówce produkcji takich urządzeń.

Wyrzucają mnie drzwiami, to próbuję wejść oknem – mówi Mariusz Gosk, jakby drwiąc sobie z tego, że niedowład nóg zmusza go do poruszania się na wózku inwalidzkim. Samochód, którym jechał w 2012 r., wpadł do rowu, a on mimo zapiętych pasów na miejscu pasażera doznał urazu kręgosłupa. Kilka dni wychodził ze stanu nieprzytomności, następnie leczono komplikacje, jakie wdały się po zatorowości płucnej, później czekała go wielomiesięczna rehabilitacja, która na razie nie przyniosła spodziewanych efektów.

Polityka 51.2016 (3090) z dnia 13.12.2016; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Pacjent i skafander"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014