Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Umarł świerk, niech żyje świerk

Czy jest ratunek dla beskidzkiego świerka?

W Beskidach wielkie łyse połacie straszą już mniej niż jeszcze cztery czy pięć lat temu. W Beskidach wielkie łyse połacie straszą już mniej niż jeszcze cztery czy pięć lat temu. Wojciech Śmieja / Polityka
Świerk pospolity (Picea abies) to drzewo coraz mniej pospolite. Czy na skutek błędów leśników i globalnego ocieplenia Beskidy zaczniemy nazywać Łysogórami? Cała nadzieja w świerku istebniańskim.
Wnętrze beskidzkiej arki Noego – Karpackiego Banku Genów, gdzie w temperaturze –20 stopni nasiona można przechowywać nawet 20 lat.Wojciech Śmieja/Polityka Wnętrze beskidzkiej arki Noego – Karpackiego Banku Genów, gdzie w temperaturze –20 stopni nasiona można przechowywać nawet 20 lat.

Na szczycie Baraniej Góry postawiono w 1991 r. wieżę widokową. Miała się wznosić ponad korony drzew, umożliwiając turystom podziwianie górskiej panoramy. Przy dobrej pogodzie widać stąd oddalonego o 200 km czeskiego Pradziada na zachodzie, na południu poszarpaną grań słowackiej Małej Fatry, na wschodzie zaś Tatry. Dziś właściwie można by wieżę zezłomować – stoi, raczej niepotrzebna, na wyłysiałym wierzchołku.

Ci, którzy dostają się na szczyt mozolnym czteroipółgodzinnym szlakiem od Węgierskiej Górki, nie mogą narzekać na brak widoków, ale jest w nich coś smutnego – dominuje krajobraz po Wielkim Cięciu.

Polityka 51.2016 (3090) z dnia 13.12.2016; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Umarł świerk, niech żyje świerk"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022