Nauka

Rausz z odmętów

Jak smakuje szampan z dna morza

Butelki z alkoholem w tajemniczym wraku odkrytym kilka miesięcy temu koło wysp Alandzkich. Butelki z alkoholem w tajemniczym wraku odkrytym kilka miesięcy temu koło wysp Alandzkich. Jerry Wilhelmsson/Baltic Underwater Explorers
Alkohole z wraków to skarbnica informacji historycznych oraz doznań smakowych, bo na dnie morza niektóre z nich szlachetnie dojrzewają.
Christian Ekström z jedną z wydobytych z dna morza butelek nadającego się do picia szampana. Z napisów na ich szczelnych korkach wynika, że najstarsze z nich powstały niemal 200 lat temu.Robert Jansson/Forum Christian Ekström z jedną z wydobytych z dna morza butelek nadającego się do picia szampana. Z napisów na ich szczelnych korkach wynika, że najstarsze z nich powstały niemal 200 lat temu.

Ciemny, zimny, mało słony i ubogi w faunę oraz florę Bałtyk to eldorado wraków. Co rusz nurkowie odkrywają kolejne, a wyciągnięte z nich przedmioty trafiają do laboratoriów i muzeów. W 2016 r. Szwedzi namierzyli trzy – dwa z XVII w. (koło wyspy Skeppsholmen w Sztokholmie i w pobliżu Olandii) oraz tajemniczą jednostkę z kotwicą, galionem i setką wciąż pełnych butelek przy Wyspach Alandzkich. To rarytasy, których badanie umożliwia rekonstrukcję historycznej diety, pomaga też ustalić wiek lub pochodzenie statku.

Polityka 1.2017 (3092) z dnia 27.12.2016; Nauka ; s. 113
Oryginalny tytuł tekstu: "Rausz z odmętów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Bez sutanny jesteś nikim. Tak się żyje w seminarium duchownym

Rozmowa z Robertem Samborskim, autorem książki „Sakrament obłudy”, o życiu wewnętrznym seminariów duchownych.

Joanna Podgórska
19.09.2021