Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Wygląd naszej twarzy świadczy o tym, jakich składników odżywczych nam brakuje

Isabell Winter / StockSnap.io
Złe odżywianie i nieregularny tryb życia manifestują się dość wyraźnie na skórze.

Nasze ciała wysyłają nam różne sygnały. A wygląd naszej skóry to otwarta księga, z której bardziej zaznajomieni ze sztuką medyczną potrafią wyczytać wszystko.

Zwłaszcza że złe odżywianie i nieregularny tryb życia manifestują się dość wyraźnie na skórze.

Oczywiście lista oznak rozmaitych chorób i dolegliwości podanych niżej nie może i nie powinna zastąpić regularnych badań i konsultacji z lekarzami, choć może okazać się przydatna: może np. stanowić impuls do głębszego zastanowienia się nad sobą.

Blade usta – niedobór żelaza

Niedobór żelaza lub złe przyswajanie tego pierwiastka prowadzi do niedokrwistości, czyli anemii. A ta objawia się m.in. poprzez blade usta, bóle głowy, permanentne uczucie zimna, wypadanie włosów.

Anemia może być spowodowana nie tylko niedoborem żelaza, ale także niedoborami witaminy B12, wynikającymi z braku dostatecznej ilości tej witaminy w codziennym jadłospisie lub niewystarczającej ilości kwasu żołądkowego, który działa na rzecz wchłaniania witaminy B12.

Źródła żelaza to: białko zwierzęce (wołowina, wątroba, nerki, żółtko jaj), ale też (opcja dla wegan i wegetarian) soja, fasola, ciemnozielone warzywa, czyli botwinka, kapusta chińska, brukselka, jarmuż, brokuły, szpinak, produkty zbożowe i suszone owoce.

Zajady w kącikach ust – niedobór cynku, witaminy B, witaminy C

Pojawiają się najczęściej u osób przemęczonych i zestresowanych. W tym przypadku poleca się uzupełnić dietę w witaminy z grupy B, witaminę C (m.in. cytrusy czy owoce leśne), mięso, a wegetarianom w fasolę i groch, warzywa liściaste, takie jak szpinak, kapust, sałata.

Trądzik na policzkach – niedobór omega3, witaminy D

Aby zapobiec niedoborom kwasów omega3, należy włączyć do swojej diety ryby (szczególnie: łosoś, śledź, makrela, sardynki, owoce morza), ale też stosować w swojej kuchni olej rzepakowy, nasiona lnu, olej sojowy, produkty sojowe, orzechy, migdały, pestki dyni.

Z kolei witaminę D zawierają głównie tłuste ryby morskie, takie jak węgorz czy łosoś. Wegetarianie powinni ją suplementować.

Opuchnięte oczy – niedobór jodu

Innymi objawami niedoboru jodu są suchość skóry i przyrost masy ciała. W zaawansowanej formie niedobór jodu prowadzi do niedoczynności tarczycy. Obecnie jednak jod dodawany jest do soli, żywności i wody (inne źródła naturalne to warzywa morskie, takie jak wodorosty i nori), dzięki czemu problem ten został prawie wyeliminowany w krajach w krajach wysokorozwiniętych.

Rumieńce – nadciśnienie/cukrzyca

Bywają objawem zawstydzenia, ale mogą też sygnalizować poważne problemy, zwłaszcza jeśli zaobserwujemy, że pojawiają się niezależnie od czynników zewnętrznych. Mogą być bowiem zwiastunem problemów z nadciśnieniem, a także sygnalizować cukrzycę. Temu drugiemu schorzeniu towarzyszy zwykle silne pragnienie.

Żółta skóra – problemy z wątrobą

Żółta skóra jest jednym z najbardziej widocznych objawów schorzenia wątroby. Ma ona związek z wysokim stężeniem bilirubiny we krwi, które jest skutkiem żółtaczki. Wśród innych objawów przewlekłych problemów z wątrobą są też żółtaki, czyli miękkie grudki o żółtawym kolorze, pojawiające się na powiekach przy nosie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nikt ci tyle nie da, ile coach obieca. Sprawdziłam na własnej skórze

Coach wyremontuje mi duszę, wyznaczy ścieżkę do bogactwa, a nawet oczyści energię seksualną po byłych partnerach. Może też trzeźwo pomóc w wyzwaniach zawodowych. Oferta tych usług pokazuje, jak bardzo staliśmy się głodni wsparcia.

Joanna Cieśla
12.01.2023
Reklama