Nauka

Cierpiąca natura

Czym jest ból i jak z nim walczyć

Ameryka, początek XX w. – doktor aplikuje czyścicielowi butów środek przeciwbólowy. Ameryka, początek XX w. – doktor aplikuje czyścicielowi butów środek przeciwbólowy. Bettmann Archive / Getty Images
Ból towarzyszył człowiekowi od zawsze. Uważano go za karę z niebios, brak równowagi między energiami bądź działanie sił nieczystych. Czym jest naprawdę i jak z nim walczyć?
Reklama pasa mającego ulżyć w „cierpieniu mężczyzn i kobiet”Heritage Images/Getty Images Reklama pasa mającego ulżyć w „cierpieniu mężczyzn i kobiet”

W czterech ścianach mego bólu – zapisał w wierszu Aleksander Wat – nie ma okien ani drzwi”. Metafora pokoju pozbawionego otworów umożliwiających kontakt ze światem wskazuje na bodaj najważniejszą cechę fizycznego cierpienia – jego wykluczający, chciałoby się rzec egoistyczny, charakter. Jak go przekazać, jak opisać skalę i last but not least – co zrobić, żeby ustał? Od wieków człowiek mierzył się z owymi dylematami za pomocą słów. Polihistor Aleksander Brückner stwierdził, że „ból” jest „prasłowem” równie starym co słowiańszczyzna.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Cierpiąca natura"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021