Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

O szukaniu dziur w całym

Sir Anthony Leggett o zagadkach i pułapkach mechaniki kwantowej

Sir Anthony Leggett Sir Anthony Leggett National Science Foundation
Noblista sir Anthony Leggett opowiada o tym, jak dzięki Sputnikowi został fizykiem, dzięki Kościołowi katolickiemu heretykiem, a dzięki kolegom – czarną owcą mechaniki kwantowej.
Figura kota naturalnej wielkości w ogrodzie przy Huttenstrasse 9 w Zurychu. Pod tym adresem mieszkał Edwin Schroedinger w latach 1921-1926. W zależności od warunków oświetlenia kot staje się bardziej  lub mniej naturalny (żywy).Koogid/Wikipedia Figura kota naturalnej wielkości w ogrodzie przy Huttenstrasse 9 w Zurychu. Pod tym adresem mieszkał Edwin Schroedinger w latach 1921-1926. W zależności od warunków oświetlenia kot staje się bardziej lub mniej naturalny (żywy).

Kiedy Anthony Leggett był młodszy i jeszcze bardziej psotny niż dziś, miał w zwyczaju wpadać na nudne bankiety wieńczące konferencje naukowe i rzucać w kierunku kolegów pytanie, którego efekt porównać można tylko do skutków działania granatu ręcznego. – W fizyce trudno się spodziewać dyskusji tak emocjonalnej jak w polityce. Ale w tym przypadku efekty bywały naprawdę spektakularne – wspomina chętnie, nie kryjąc zadowolenia. – W ruch szły pięści.

Polityka 14.2017 (3105) z dnia 04.04.2017; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "O szukaniu dziur w całym"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >