Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Jak działa ptak

Obserwowanie skrzydlatych coraz bardziej popularne

Chwostka koroniasta – nieduża, a radzi sobie z problemami, które my rozwiązujemy za pomocą teorii gier. Chwostka koroniasta – nieduża, a radzi sobie z problemami, które my rozwiązujemy za pomocą teorii gier. Auscape/UIG / Getty Images
O czym myślą ptaki, gdy na nas patrzą?
materiały prasowe

Rekordy śrubowane są nawet w tak spokojnej działalności, jak podglądanie ptaków. Obserwatorzy ścigają się m.in. na liczbę widzianych gatunków. W Polsce za bardzo porządny wynik uchodzi 300 pozycji na życiowej liście obserwacji. Pierwsze sto gatunków dostrzega się dość prosto, w miastach, gdzie ptaki są mniej płochliwe, nie trzeba lornetki. Z drugą setką jest trochę więcej ceregieli, nadal uzupełniają ją także osobniki pospolite, ale raczej te nierzucające się w oczy, kryjące się w koronach drzew albo gęstych szuwarach – tu lornetka jest już nieodzowna.

O setce trzeciej trudno myśleć bez lunety umożliwiającej obserwacje z dużej odległości. Nie obejdzie się bez doświadczenia, porządnej wiedzy, gdzie ptaki spotkać i jak je w terenie wypatrzyć oraz rozpoznać po głosie, a także mnóstwa wolnego czasu na wyjazdy w góry, nad morze, w doliny rzek i nad stawy. No i trzeba mieć sporo szczęścia. Aspirujący do klubu 300 potrafią przejechać całą Polskę i tylko przez chwilkę popatrzyć na przybysza z daleka, wyłącznie po to, by go odhaczyć. Teoretycznie lista polskiej awifauny (zwierząt z piórami) rozciąga się na 452 pozycje, ale w przypadku niektórych z nich to ledwie pojedyncze spotkania na przestrzeni ostatnich dwóch wieków.

Współcześnie najbardziej skrajną wersją wyścigu na obserwacje jest próba zobaczenia jak największej liczby ptaków w ciągu jednego roku kalendarzowego, ringiem jest cały glob, w puli czeka 10,4 tys. pierzastych gatunków. Absolutnym rekordzistą – zapewne jeszcze przez jakiś czas nim pozostanie – jest Noah Strycker, 31-letni Amerykanin. W 2015 r. odwiedził 41 krajów i wszystkie kontynenty. Między styczniem a grudniem dojrzał 6042 gatunki, dzięki czemu przegonił poprzednich rekordzistów, pewną brytyjską parę, o blisko 2 tys.

Polityka 16.2017 (3107) z dnia 18.04.2017; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak działa ptak"
Reklama