Nauka a objawienia fatimskie

Sejmowy cud słońca
Polscy parlamentarzyści pokłócili się o wizje trojga wiejskich dzieci sprzed stu lat. Obie strony sporu powoływały się na autorytet nauki.
Bohaterowie objawień fatimskich: Lucia dos Santos (w środku) ze swoimi kuzynami Francisco Marto i jego młodszą siostrą Jacintą, lipiec 1917 r.
Archivio GBB/AgenziaContrasto/EAST NEWS

Bohaterowie objawień fatimskich: Lucia dos Santos (w środku) ze swoimi kuzynami Francisco Marto i jego młodszą siostrą Jacintą, lipiec 1917 r.

Pielgrzymi w sanktuarium w Fatimie
Rafael Marchante/Reuters/Forum

Pielgrzymi w sanktuarium w Fatimie

Zaczęło się od projektu uchwały, który przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Oto kluczowy fragment tego krótkiego i nietuzinkowego tekstu: „W roku 2017 przypada setna rocznica objawień fatimskich. W swoim orędziu Matka Boża przewidziała największe wydarzenia XX wieku, a jego przesłanie jest nadal aktualne. W sposób niezwykle dramatyczny, poprzez przekazanie trzyczęściowej tajemnicy oraz spektakularny cud Słońca, Matka Boża przypomniała ewangeliczną prawdę, że ludziom do szczęścia, tak naprawdę, potrzebny jest tylko Wszechmocny Bóg…”.

Gdy ujawniono ten projekt, rozpętała się gorąca dyskusja. Poseł PiS Jacek Żalek bronił jego treści w telewizji TVN, twierdząc m.in., że objawienia fatimskie są faktem oraz że zdarzają się zjawiska niewytłumaczalne. Jednej z bardzo sceptycznie nastawionych interlokutorek zarzucił nawet: „Pani nie zapoznała się z opracowaniami naukowymi na ten temat”. Jakimi konkretnie, tego już nie zdradził.

Nauka pojawiła się również w trakcie pełnej emocji i wzajemnych złośliwości sejmowej debaty nad projektem uchwały. Poseł Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej stwierdził, że „Sejm Rzeczpospolitej nie jest właściwym miejscem do uchwalania cudów uznawanych przez naukowców za naturalne zjawiska przyrodnicze”. Posłanka sprawozdawca, blisko związana z Radiem Maryja Anna Sobecka, mówiła z kolei, że wizje trojga dzieci w portugalskiej Fatimie są faktem historycznym, a w swoim orędziu Matka Boska przepowiedziała największe wydarzenia XX wieku.

Czy rzeczywiście nauka może w tym sporze pełnić funkcję rozstrzygającego arbitra? Warto na wstępie przypomnieć, że wydarzenia z Fatimy zostały zaliczone przez Kościół katolicki do kategorii tzw. objawień prywatnych. Mimo że niektóre spośród nich uznaje, jak te z Fatimy (zrobił to w 1930 r.), to nie nakazuje wierzyć w nie członkom swojej wspólnoty i wnikliwie bada ich zgodność z doktryną.

Dlatego wypowiedzi najważniejszych hierarchów katolickich wyraźnie kontrastują z entuzjastycznymi stwierdzeniami Anny Sobeckiej, dopatrującej się wręcz proroczych mocy w wizjach dzieci z Fatimy. Pani poseł chyba nie zapoznała się z komentarzem autorstwa samego kard. Josepha Ratzingera, przez długi czas strażnika katolickiej doktryny, a dziś emerytowanego papieża Benedykta XVI, napisanym niedługo po ujawnieniu przez Kościół w 2000 r. tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej (o której więcej za chwilę). Można w nim przeczytać, że uważny czytelnik treści owej tajemnicy „dozna rozczarowania lub uczucia głębokiego zdziwienia. Nie zostaje bowiem ujawniona żadna wielka tajemnica ani uchylona zasłona przyszłości”.

Skacząca gwiazda

Posłanka Sobecka miała rację, mówiąc, że objawienia fatimskie to fakt historyczny. Ale tylko w tym sensie, że troje wiejskich dzieci – 10-letnia Lúcia dos Santos oraz jej dwoje kuzynów: 9-letni Francisco Marto i jego młodsza o dwa lata siostra Jacinta – twierdziło, iż w okolicach niewielkiej portugalskiej miejscowości Fatima od 13 maja do 13 października 1917 r. co miesiąc spotykało świetlistą postać, z którą rozmawiało i która w końcu przedstawiła się jako Matka Boska Różańcowa.

Czy jest w tym coś niewytłumaczalnego dla nauki, jak twierdził poseł Żalek? Z pewnością uczeni nie są w stanie obecnie zweryfikować, czy dzieci mówiły prawdę i rzeczywiście widziały coś niezwykłego. Czy to jednak oznacza, że przed stu laty wydarzył się cud nieprzenikniony dla racjonalnego szkiełka i oka? Absolutnie nie. Po prostu nie możemy cofnąć się w czasie i sprawdzić, co dokładnie działo się wówczas w Fatimie.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną