Nauka

O krok od zrozumienia

Alexander von Humboldt: zapomniany przyrodnik

Humboldt ogromną wagę przywiązywał do czegoś, co dziś nazwalibyśmy infografiką. Oto Naturgemälde, najważniejsza z jego rycin, przedstawiająca piętra roślinności wulkanu Chimborazo, opublikowana w tomie „Essai sur la géographie des plantes” (1807 r.). Humboldt ogromną wagę przywiązywał do czegoś, co dziś nazwalibyśmy infografiką. Oto Naturgemälde, najważniejsza z jego rycin, przedstawiająca piętra roślinności wulkanu Chimborazo, opublikowana w tomie „Essai sur la géographie des plantes” (1807 r.). AN
Alexander von Humboldt, najwybitniejszy uczony pierwszej połowy XIX w., przypomniał ludzkości o wspaniałości przyrody, ale sam został (niesłusznie) zapomniany.
Alexander von HumboldtBEW Alexander von Humboldt

Co czuł Alexander von Humboldt, stojąc na szczycie świata? Zimno jak w kosmicznej próżni. Wicher jak na księżycach Saturna. Był 1802 r., Niemiec miał 32 lata, właśnie wspiął się, a właściwie wczołgał, wyżej niż jakikolwiek inny współczesny mu człowiek, ale wszystko – wściekła pogoda, bezlitosne ukształtowanie terenu oraz żałosny stan garderoby – zdawało się mówić, że powinien zawracać. Humboldt należał jednak do najbardziej upartych przyrodników, jakich nosiła ziemia, i nie zawróciłby, gdyby nie szczelina lodowa.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Nauka; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "O krok od zrozumienia"

Czytaj także

Kultura

Dzieła Fangora biją rekordy cen na aukcjach. Skąd ta moda?

W ostatni wtorek w domu aukcyjnym Polswiss Art odbyła się nietypowa aukcja – licytowano dzieła tylko jednego twórcy. Mogłoby się wydawać, że aukcja monograficzna to pomysł ryzykowny. Ale nie w przypadku Wojciecha Fangora.

Aleksander Świeszewski
22.09.2019