Nauka

Maraton z Pionierami

Copernicus Festival: w tym roku o emocjach

Legendarny naukowiec Freeman Dyson – bohater „Kosmicznego marzyciela”, pierwszego odcinka nowego sezonu produkowanego przez POLITYKĘ cyklu „Pionierzy”. Legendarny naukowiec Freeman Dyson – bohater „Kosmicznego marzyciela”, pierwszego odcinka nowego sezonu produkowanego przez POLITYKĘ cyklu „Pionierzy”. Karol Jałochowski / Polityka
Już po raz czwarty Copernicus Festival zaprasza do rozmowy o tym, co w nauce i sztuce wspólne, a co osobne. Będziemy w Krakowie i my, z naszymi filmami.

Jeszcze niedawno, bo kilkadziesiąt lat temu, emocje uważano za dowód naszej małpiej, za przeproszeniem wszystkich małp, natury – za zaciemniające, utrudniające poznanie, dziedzictwo naszego pierwotnego pochodzenia. Emocje jak żółć zalewające ośrodek racjonalnego myślenia wydawały się stać na drodze do osiągnięcia pełnej harmonii społecznej, idealnego świata, do prawdziwego poznania i do prawdziwego postępu. Po czym okazało się, że jest zupełnie inaczej.

W połowie ubiegłego wieku psychologowie, neurobiolodzy, kognitywiści wespół z filozofami zaczęli sugerować i dowodzić, że emocjonalność ma fundamentalne znaczenie dla wysiłków poznawczych.

Polityka 20.2017 (3110) z dnia 16.05.2017; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Maraton z Pionierami"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021