Nauka

Nowe zasady z kwasem

Dlaczego warto badać poziom kwasu moczowego w organizmie

Kryształy moczanu sodu łatwo wytropić u chorych na dnę. Kryształy moczanu sodu łatwo wytropić u chorych na dnę. SPL / EAST NEWS
Za sprawą podwyższonego poziomu kwasu moczowego może ucierpieć układ krążenia. Dlatego warto badać ten poziom w surowicy krwi i nie bać się leczenia.
Sir Alfred Baring Garrod, angielski lekarz. W 1848 r. odkrył, że u pacjentów z dną moczanową występuje wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi.Wikipedia Sir Alfred Baring Garrod, angielski lekarz. W 1848 r. odkrył, że u pacjentów z dną moczanową występuje wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi.

Kwas moczowy był do tej pory parametrem kontrolowanym przez reumatologów u chorych na dnę moczanową. Pisaliśmy o niej szerzej dwa lata temu („Szlachecka bolączka”; POLITYKA 18/15), przestrzegając przed dolegliwościami odczuwanymi w stawach, które są konsekwencją nagromadzenia w nich kryształów moczanu sodu. Do krystalizacji dochodzi przy zaburzonym wydalaniu kwasu przez nerki lub jeśli osoba z genetycznymi predyspozycjami przyjmuje zbyt dużo związków purynowych zawartych w żywności.

Polityka 24.2017 (3114) z dnia 12.06.2017; Nauka; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe zasady z kwasem"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019