Nauka

Nowe zasady z kwasem

Dlaczego warto badać poziom kwasu moczowego w organizmie

Kryształy moczanu sodu łatwo wytropić u chorych na dnę. Kryształy moczanu sodu łatwo wytropić u chorych na dnę. SPL / EAST NEWS
Za sprawą podwyższonego poziomu kwasu moczowego może ucierpieć układ krążenia. Dlatego warto badać ten poziom w surowicy krwi i nie bać się leczenia.
Sir Alfred Baring Garrod, angielski lekarz. W 1848 r. odkrył, że u pacjentów z dną moczanową występuje wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi.Wikipedia Sir Alfred Baring Garrod, angielski lekarz. W 1848 r. odkrył, że u pacjentów z dną moczanową występuje wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi.

Kwas moczowy był do tej pory parametrem kontrolowanym przez reumatologów u chorych na dnę moczanową. Pisaliśmy o niej szerzej dwa lata temu („Szlachecka bolączka”; POLITYKA 18/15), przestrzegając przed dolegliwościami odczuwanymi w stawach, które są konsekwencją nagromadzenia w nich kryształów moczanu sodu. Do krystalizacji dochodzi przy zaburzonym wydalaniu kwasu przez nerki lub jeśli osoba z genetycznymi predyspozycjami przyjmuje zbyt dużo związków purynowych zawartych w żywności.

Polityka 24.2017 (3114) z dnia 12.06.2017; Nauka; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe zasady z kwasem"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Prof. Marcin Król: Obyśmy znów nie byli głupi

Prof. Marcin Król, historyk idei, o tym, że czeka nas koniec starego świata i nic dobrego z tego na razie nie wyjdzie.

Jacek Żakowski
01.01.2019