Nauka

Fałszywy determinizm

Jeszcze o szczęściu – polemika z Januszem Czapińskim

Polityka
Janusz Czapiński uważa, że głównym czynnikiem decydującym o poczuciu szczęścia są geny. Teza ta, zaskakująca w ustach psychologa społecznego, jest nie tylko nieprawdziwa, ale również społecznie szkodliwa.

W POLITYCE (nr 25) ukazał się wywiad Jacka Żakowskiego „Homo Happy” przeprowadzony z dr. hab. Januszem Czapińskim, prorektorem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Jest on poświęcony przede wszystkim źródłom różnic między ludźmi w zakresie deklarowanego szczęścia.

Oto fragment tego wywiadu:

„Jacek Żakowski: – Skoro nie ma ludzi skazanych na nieszczęście, to czym są depresje i samobójstwa, których na całym Zachodzie przybywa?

Polityka 28.2017 (3118) z dnia 11.07.2017; Nauka; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Fałszywy determinizm"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Kompulsywne zachowania seksualne

Dr n. med. Sławomir Jakima o tym, jak to się stało, że seksoholizm jest bodaj najpowszechniejszym współczesnym uzależnieniem.

Agnieszka Krzemińska
25.02.2020