Nauka

Fałszywy determinizm

Jeszcze o szczęściu – polemika z Januszem Czapińskim

Polityka
Janusz Czapiński uważa, że głównym czynnikiem decydującym o poczuciu szczęścia są geny. Teza ta, zaskakująca w ustach psychologa społecznego, jest nie tylko nieprawdziwa, ale również społecznie szkodliwa.

W POLITYCE (nr 25) ukazał się wywiad Jacka Żakowskiego „Homo Happy” przeprowadzony z dr. hab. Januszem Czapińskim, prorektorem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Jest on poświęcony przede wszystkim źródłom różnic między ludźmi w zakresie deklarowanego szczęścia.

Oto fragment tego wywiadu:

„Jacek Żakowski: – Skoro nie ma ludzi skazanych na nieszczęście, to czym są depresje i samobójstwa, których na całym Zachodzie przybywa?

Polityka 28.2017 (3118) z dnia 11.07.2017; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Fałszywy determinizm"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021