Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Kamienna propaganda

Tajemniczy mur w Maszkowicach liczy 4 tys. lat

W tym roku archeolodzy odsłonili po wewnętrznej stronie muru kamienny chodnik. W tym roku archeolodzy odsłonili po wewnętrznej stronie muru kamienny chodnik. J. Jędrysik, M. Przybyła
Mur z dwoma bramami stojący w Maszkowicach liczy niemal 4 tys. lat. Czy wznieśli go przodkowie Agamemnona?
Pozostałości maszkowickiego muru sprzed niemal 4 tys. lat. Na zdjęciu z lotu ptaka widać wyraźną linię kamiennych umocnień.J. Jędrysik, M. Przybyła Pozostałości maszkowickiego muru sprzed niemal 4 tys. lat. Na zdjęciu z lotu ptaka widać wyraźną linię kamiennych umocnień.

Według krążącej od XIX w. legendy w Maszkowicach stał zamek rycerza Zyndrama, znanego z „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Ten urodzony w połowie XIV w. rycerz niemieckiego pochodzenia brał udział w wyprawach przeciw zakonowi i w antytureckiej krucjacie Zygmunta Luksemburskiego. Według Jana Długosza w bitwie pod Grunwaldem prowadził do boju chorągiew krakowską i to jego ludzie zabili wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Władysław Jagiełło, doceniając jego zasługi, mianował Zyndrama miecznikiem krakowskim, powierzył mu dwa starostwa i nadał ziemie.

Polityka 36.2017 (3126) z dnia 05.09.2017; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Kamienna propaganda"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021