Miażdżyca groźna nie tylko dla serca

Naczynia połączone
Sygnały świadczące o chorobach naczyń krwionośnych zbyt często są lekceważone. A potem zamiast leczyć, odcinamy kończyny.
Zmiany miażdżycowe. Naczynie krwionośne zawężone przez złogi tłuszczu.
Stocktrek Images/Getty Images

Zmiany miażdżycowe. Naczynie krwionośne zawężone przez złogi tłuszczu.

Miażdżyca na ogół utożsamiana jest z sercem, ponieważ z oddziałów kardiologicznych słyszymy najczęściej o jej najtragiczniejszych powikłaniach. Zawał, będący następstwem zatkania naczyń wieńcowych złogami cholesterolu, wciąż stanowi zagrożenie życia. Ale miażdżyca nie jest chorobą wybiórczą, która dotykałaby tylko tętnic okalających serce. Jeśli podczas spacerów zaczynają boleć łydki lub w wieku 45 lat mężczyzna doświadcza pierwszych problemów z erekcją – mogą to być objawy tej samej choroby i nie należy ich lekceważyć.

– Nie wiadomo, dlaczego u jednego chorego dojdzie od razu do zawału serca, drugi będzie miał udar, a ktoś inny w początkowym okresie tylko bóle łydek – mówi prof. Piotr Andziak, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii naczyniowej. Ponieważ z miażdżycy na razie nie można nikogo całkowicie wyleczyć, a jedynie spowolnić lub zatrzymać jej postęp, zmiany naczyniowe w nogach trzeba traktować jako zapowiedź dalszych konsekwencji, które za kilka lat sięgnąć mogą serca lub mózgu.

Ocalić nogę

Amputacje. Oto do czego prowadzi nierozpoznana choroba naczyń obwodowych. Na szczęście w ostatnim czasie udało się wymóc na Narodowym Funduszu Zdrowia, by obniżył wycenę tych radykalnych zabiegów na rzecz dofinansowania innych terapii (dłuższych, ale dających szansę na przywrócenie krążenia w kończynie) i Polska straciła niechlubną palmę pierwszeństwa – mieliśmy w Europie najwyższą liczbę wykonywanych amputacji.

Sami chirurdzy uważali tę sytuację za groteskową, bo to medycyna średniowieczna, jeśli bardziej opłacało się ucinać nogi, stopy i palce, niż prawidłowo leczyć, by takich operacji było jak najmniej.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną