Jaki organizm żyje na świecie najdłużej?
Najstarsze żyjące organizmy były świadkami tak wiekopomnych wydarzeń jak wznoszenie od podstaw egipskich piramid.
Sosna długowieczna
wolf4max/Flickr CC by 2.0

Sosna długowieczna

„Jętki żyją dzień, ludzie stulecie, jeśli mają szczęście. A jaki organizm żyje na świecie najdłużej?” – pyta BBC. Przed dziennikarzami BBC stawiali je sobie (i stawiają do tej pory) rozmaici naukowcy. Niezwykle trudno na nie odpowiedzieć, bo nie sposób zbadać cały świat co do milimetra. Urządzenia do pomiaru żywotności różnych organizmów też mogą się okazać niedokładne. Choć są bez porównania precyzyjniejsze niż te, którymi posługiwali się naukowcy stulecia temu.

Reporterzy BBC, żeby odszukać najstarszy żyjący organizm, spotkali się ze specjalistą, Tonym Kirkhamem, właścicielem jednego z londyńskich ogrodów botanicznych. Do spotkania doszło zresztą w nieprzypadkowych okolicznościach przyrody – w pobliżu 300-letniego kasztanowca. Zdaniem Kirkhama nie ma wątpliwości, że to drzewa są zdolne przeżyć zwierzęta, a nie na odwrót. Dodajmy dla porządku, że 300-letni kasztanowiec rekordzistą wcale nie jest.

Badanie drzew przypomina – powiada naukowiec – koronkową pracę śledczą. Metod jest kilka i warto stosować je naraz. Po pierwsze, specjaliści nie lekceważą dokonań swoich poprzedników. Przeczesują archiwa, żeby na przykład ustalić, czy drzewo, które badają, znajdowało się w tym samym miejscu kilka wieków wcześniej. Istnieją nawet mapy, które pomagają dopatrzeć się drzew, które dziś można by nazwać starożytnymi.

A może nieśmiertelność?

Jedną z tradycyjnych metod pomiaru jest rzecz jasna liczenie słojów – ale ścięcie drzewa to za wysoka cena za odkrycie jego wieku. Specjaliści potrafią to robić, nie uszkadzając drzewa, a tylko delikatnie się w nie wwiercając. Czasem się nie udaje – w latach 60., stosując tę metodę, naukowiec uszkodził sosnę, której wiek oszacowano na 5 tys. lat.

Czytaj także

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną