Nauka

Nasi dziwni praprzodkowie

Zagmatwane tajemnice ewolucji

Rekonstrukcja twarzy osobnika Homo naledi Rekonstrukcja twarzy osobnika Homo naledi Cicero Moraes (Arc-Team) et alii / Wikipedia
Obraz ewolucji człowieka staje się coraz bardziej zagmatwany i tajemniczy. Ale czego innego można się spodziewać po tak niezwykłym gatunku?
Zrekonstruowany szkielet ludzkiego praprzodka, nazwanego Homo naledi, odnalezionego w 2013 r. niedaleko Johannesburga w Afryce Południowej. Gatunek łączy w zaskakujący naukowców sposób cechy różnych hominidów.University of The Witwatersrand/Barcroft Media/Getty Images Zrekonstruowany szkielet ludzkiego praprzodka, nazwanego Homo naledi, odnalezionego w 2013 r. niedaleko Johannesburga w Afryce Południowej. Gatunek łączy w zaskakujący naukowców sposób cechy różnych hominidów.

Gdy w 1871 r. ukazała się książka Darwina „O pochodzeniu człowieka i doborze płciowym”, nie znano jeszcze żadnych szczątków kopalnych praludzi poza neandertalczykiem, którego status jako odrębnego gatunku budził (i wciąż budzi) kontrowersje. Stąd karierę robiło pojęcie brakującego ogniwa, czyli pośredniego gatunku, którego odnalezienie pozwoliłoby połączyć małpy człekokształtne z człowiekiem. Zważmy: jednego brakującego ogniwa, bo to już wystarczyłoby, żeby teorię ewolucji dało się zastosować do człowieka.

Polityka 51/52.2017 (3141) z dnia 17.12.2017; Nauka; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasi dziwni praprzodkowie"

Czytaj także

Kultura

Dzieła Fangora biją rekordy cen na aukcjach. Skąd ta moda?

W ostatni wtorek w domu aukcyjnym Polswiss Art odbyła się nietypowa aukcja – licytowano dzieła tylko jednego twórcy. Mogłoby się wydawać, że aukcja monograficzna to pomysł ryzykowny. Ale nie w przypadku Wojciecha Fangora.

Aleksander Świeszewski
22.09.2019