Nauka

Nasi dziwni praprzodkowie

Zagmatwane tajemnice ewolucji

Rekonstrukcja twarzy osobnika Homo naledi Rekonstrukcja twarzy osobnika Homo naledi Cicero Moraes (Arc-Team) et alii / Wikipedia
Obraz ewolucji człowieka staje się coraz bardziej zagmatwany i tajemniczy. Ale czego innego można się spodziewać po tak niezwykłym gatunku?
Zrekonstruowany szkielet ludzkiego praprzodka, nazwanego Homo naledi, odnalezionego w 2013 r. niedaleko Johannesburga w Afryce Południowej. Gatunek łączy w zaskakujący naukowców sposób cechy różnych hominidów.University of The Witwatersrand/Barcroft Media/Getty Images Zrekonstruowany szkielet ludzkiego praprzodka, nazwanego Homo naledi, odnalezionego w 2013 r. niedaleko Johannesburga w Afryce Południowej. Gatunek łączy w zaskakujący naukowców sposób cechy różnych hominidów.

Gdy w 1871 r. ukazała się książka Darwina „O pochodzeniu człowieka i doborze płciowym”, nie znano jeszcze żadnych szczątków kopalnych praludzi poza neandertalczykiem, którego status jako odrębnego gatunku budził (i wciąż budzi) kontrowersje. Stąd karierę robiło pojęcie brakującego ogniwa, czyli pośredniego gatunku, którego odnalezienie pozwoliłoby połączyć małpy człekokształtne z człowiekiem. Zważmy: jednego brakującego ogniwa, bo to już wystarczyłoby, żeby teorię ewolucji dało się zastosować do człowieka.

Polityka 51/52.2017 (3141) z dnia 17.12.2017; Nauka ; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasi dziwni praprzodkowie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021