Nauka

Sztuka spod pobiały

Gotyckie skarby w kościółkach pod Wałbrzychem

Prace konserwatorskie w kościele św. Mikołaja w Niedźwiedzicy koło Wałbrzycha, 2017 r. Prace konserwatorskie w kościele św. Mikołaja w Niedźwiedzicy koło Wałbrzycha, 2017 r. Bartek Nowacki
Ekscytujemy się wyimaginowanym złotym pociągiem rzekomo pełnym dzieł sztuki, podczas gdy koło Wałbrzycha są prawdziwe skarby – kościółki z gotyckimi malowidłami.
Madonna Dzierżoniowska z kościoła św. JerzegoAnna Kościów Madonna Dzierżoniowska z kościoła św. Jerzego

Ze wzniesienia, na którym stoi kościół św. Mikołaja w Niedźwiedzicy, roztacza się piękny widok na Góry Sowie i zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Sam budynek też jest uroczy. Jak większość okolicznych kościółków ma wygląd lekko obronny – kamienny mur otacza jednonawową budowlę z wieżą i przykościelny cmentarz. Wewnątrz zachował się gotycki ołtarz, drewniana empora i kasetonowy malowany strop. Ale to nie wszystko – gdy w 2014 r. osuszano ściany, okazało się, że są na nich polichromie dowodzące, że kościół jest starszy niż myślano.

Polityka 51/52.2017 (3141) z dnia 17.12.2017; Nauka; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka spod pobiały"

Czytaj także

Kultura

Dzieła Fangora biją rekordy cen na aukcjach. Skąd ta moda?

W ostatni wtorek w domu aukcyjnym Polswiss Art odbyła się nietypowa aukcja – licytowano dzieła tylko jednego twórcy. Mogłoby się wydawać, że aukcja monograficzna to pomysł ryzykowny. Ale nie w przypadku Wojciecha Fangora.

Aleksander Świeszewski
22.09.2019