Nauka

Tarcza dla Ziemi

Słońce może być groźne: jak się przed nim chronić?

Uchwycony przez Solar Dynamic Observatory gigantyczny rozbłysk słoneczny. Na zdjęciu umieszczono obraz Ziemi we właściwej skali Uchwycony przez Solar Dynamic Observatory gigantyczny rozbłysk słoneczny. Na zdjęciu umieszczono obraz Ziemi we właściwej skali SDO/AIA / NASA
Im bardziej zaawansowana technicznie jest nasza cywilizacja, tym większe zagrożenie dla niej stanowi Słońce. Wcześniej czy później trzeba się będzie przed nim zabezpieczyć.
Protuberancje widziane podczas zaćmienia Słońca w 1999 r.Luc Viatour/Wikipedia Protuberancje widziane podczas zaćmienia Słońca w 1999 r.

Zupełnie niedawno, w lipcu 2012 r., w stronę Ziemi zmierzała gigantyczna fala promieniowania i naładowanych cząstek wystrzelonych przez Słońce. Zdaniem Daniela Bakera, profesora fizyki z Uniwersytetu Colorado, „to była największa burza słoneczna w ostatnich 150 latach. Gdyby uderzyła w Ziemię, do dziś byśmy się nie pozbierali”. Na szczęście tamten cios chybił o włos; dostało się tylko niektórym satelitom. Gdyby erupcja na Słońcu nastąpiła tydzień wcześniej, znaleźlibyśmy się na linii ognia.

Polityka 1.2018 (3142) z dnia 26.12.2017; Nauka; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Tarcza dla Ziemi"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Pijane ciąże

Niełatwo żyć z poczuciem takiej winy. Że własnemu dziecku zniszczyło się przyszłość, wydając je po alkoholu na świat.

Paweł Walewski
19.11.2019