Nauka

Kapłani i trefnisie

Niełatwe dzieje karłów i olbrzymów

Sebastian de Morra, trefniś króla Hiszpanii Filipa IV Habsburga (1605-65) – obraz Velazqueza. Sebastian de Morra, trefniś króla Hiszpanii Filipa IV Habsburga (1605-65) – obraz Velazqueza. Erich Lessing/Album / EAST NEWS
Krasnal i olbrzym obok orka czy elfa to postaci z mitów i baśni, ale przecież ludzie z karłowatością i gigantyzmem żyją naprawdę. W przeszłości nie mieli łatwo, choć czasami znajdowali dla siebie miejsce. Tu i ówdzie – całkiem wygodne.
Karzeł Seneb piastował na dworze faraona Cheopsa (ok. 2620-2580 r. p.n.e) wysokie urzędy, znaleziona w jego grobie rzeźba przedstawia go z żoną i dwójką dzieci.AISA/BEW Karzeł Seneb piastował na dworze faraona Cheopsa (ok. 2620-2580 r. p.n.e) wysokie urzędy, znaleziona w jego grobie rzeźba przedstawia go z żoną i dwójką dzieci.

Anglosaskie ozdoby są zazwyczaj pięknie dekorowane filigranem i kamieniami, ale znaleziony ostatnio w Norfolk przez poszukiwacza zabytków wisior z VIII–IX w. to zwykła ołowiana blaszka z dziurką. Ciekawe są tylko wydrapane niewprawną ręką staroangielskie runy deadisdwerg, co można rozumieć jako „krasnolud umarł”. Właściciel amuletu wierzył zapewne, że ochroni go przed złym wpływem mitycznych stworzeń zamieszkujących podziemia i jaskinie. Raczej nie nosił go na szyi na znak żałoby po stracie przyjaciela karła.

Polityka 11.2018 (3152) z dnia 13.03.2018; Nauka ; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Kapłani i trefnisie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021