Nauka

Pan (od) życia i śmierci

Geoffrey West – badacz złożoności świata

Geoffrey West Geoffrey West VCG / Getty Images
Koniec ludzkości jest bliski! Żałujcie za grzechy i tak dalej, ale najpierw czytajcie Geoffreya Westa, proroka Zagłady i Nadziei, wybitnego fizyka i badacza złożoności z Santa Fe Institute.
„Wszechświat ma wszystko w głębokim poważaniu. Nic go nie obchodzi, że ludzie umierają w Syrii. I piękny zachód słońca też ma gdzieś”.Rex Features/EAST NEWS „Wszechświat ma wszystko w głębokim poważaniu. Nic go nie obchodzi, że ludzie umierają w Syrii. I piękny zachód słońca też ma gdzieś”.

Gdy Geoffrey West obudził się pewnego rana z niespokojnych snów, stwierdził, że umiera. Stan ten po części mógł być spowodowany rozczarowaniem. Monumentalny projekt nadprzewodzącego superzderzacza cząstek elementarnych, w którym West miał swój udział, został wstrzymany przez administrację prezydenta Clintona.

Machina mobilizująca moce twórcze tysięcy fizyków nie pasowała do małego średniowiecza, w które wkraczały Stany Zjednoczone na początku lat 90. Poza tym fizyka z jej wielkimi fundamentalnymi pytaniami wydawała się nauką przeszłości.

Polityka 11.2018 (3152) z dnia 13.03.2018; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan (od) życia i śmierci"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021