Nauka

Pan (od) życia i śmierci

Geoffrey West – badacz złożoności świata

Geoffrey West Geoffrey West VCG / Getty Images
Koniec ludzkości jest bliski! Żałujcie za grzechy i tak dalej, ale najpierw czytajcie Geoffreya Westa, proroka Zagłady i Nadziei, wybitnego fizyka i badacza złożoności z Santa Fe Institute.
„Wszechświat ma wszystko w głębokim poważaniu. Nic go nie obchodzi, że ludzie umierają w Syrii. I piękny zachód słońca też ma gdzieś”.Rex Features/EAST NEWS „Wszechświat ma wszystko w głębokim poważaniu. Nic go nie obchodzi, że ludzie umierają w Syrii. I piękny zachód słońca też ma gdzieś”.

Gdy Geoffrey West obudził się pewnego rana z niespokojnych snów, stwierdził, że umiera. Stan ten po części mógł być spowodowany rozczarowaniem. Monumentalny projekt nadprzewodzącego superzderzacza cząstek elementarnych, w którym West miał swój udział, został wstrzymany przez administrację prezydenta Clintona.

Machina mobilizująca moce twórcze tysięcy fizyków nie pasowała do małego średniowiecza, w które wkraczały Stany Zjednoczone na początku lat 90. Poza tym fizyka z jej wielkimi fundamentalnymi pytaniami wydawała się nauką przeszłości.

Polityka 11.2018 (3152) z dnia 13.03.2018; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan (od) życia i śmierci"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019