Nauka

Przeinaczenia piramidalne

Fałszywy obraz starożytnego Egiptu

Sfinks królowej Hatszepsut (ok. 1473-1458 p.n.e.). Sfinks królowej Hatszepsut (ok. 1473-1458 p.n.e.). Metropolitan Museum of Art
Starożytny Egipt badany jest od dwóch wieków, ale nadal obraz tej cywilizacji pełen jest trudnych do wyplenienia błędów, wynikających i z antycznych przekłamań, i ze współczesnych wyobrażeń.
Model łodzi z grobu w Liszt (XX-XVII w. p.n.e.).Metropolitan Museum of Art Model łodzi z grobu w Liszt (XX-XVII w. p.n.e.).

Półnadzy i półżywi niewolnicy, których smaga batem po plecach ubrany w perukę i fartuszek zarządca egipski, ciągną po rampie kilkutonowy blok na piramidę dla faraona. Ten zaś, aby zdobyć szacunek poddanych i zrobić wrażenie na wrogach, uprawia propagandę, każąc malować na ścianach świątyń portrety i fałszywe sceny zwycięstwa. Jego towarzyszką jest piękna księżniczka, której twarz ma rysy Nefertiti i Elizabeth Taylor. Po śmierci ich mumie składane są w piramidzie obłożonej klątwą, ale dzięki magii w każdej chwili mogą ożyć, by nam zagrażać.

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Nauka; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeinaczenia piramidalne"

Czytaj także

Kraj

Marian Turski: Auschwitz nie spadło z nieba

Nie bądźcie obojętni – apelował Marian Turski. Były więzień Auschwitz, nasz redakcyjny kolega, wziął udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Marian Turski
27.01.2020