Nauka

W krainie Sinozębego

Od Sinozębego do Bluetootha

Znalezione na Rugii skarby z końca X w. Znalezione na Rugii skarby z końca X w. Stefan Sauer/DPA / PAP
Zakopane w ziemi monety rzadko zdradzają tajemnice ich właścicieli, ale często przynoszą informacje o czasach, w których je ukryto. Skarb właśnie znaleziony na Rugii opowiada o okresie tworzenia się europejskich państw chrześcijańskich. Również Polski.
Harald I Sinozęby, król Danii, złota dekoracja z X w. (Muzeum Narodowe w Kopenhadze).Erich Lessing/Album/EAST NEWS Harald I Sinozęby, król Danii, złota dekoracja z X w. (Muzeum Narodowe w Kopenhadze).

W styczniu 13-letni Luca Malaschnitschenko i dekarz René Schön chodzili z wykrywaczem metali po polu koło Schaprode na Rugii. Gdy Luca podniósł leżącą niemal na powierzchni blaszkę, myślał, że to aluminium, ale jego doświadczony towarzysz od razu rozpoznał stare srebro i zgłosił znalezisko archeologom. W kwietniu wrócił pod Schaprode z ekipą badaczy. W ziemi czekały na nich naszyjnik, paciorki, zapinki i 600 monet w całości lub kawałkach. Srebro – pierwotnie schowane w jakimś pojemniku, który uległ zniszczeniu – rozrzucone było na powierzchni 400 m kw.

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Nauka; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "W krainie Sinozębego"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019