Nauka

W krainie Sinozębego

Od Sinozębego do Bluetootha

Znalezione na Rugii skarby z końca X w. Znalezione na Rugii skarby z końca X w. Stefan Sauer/DPA / PAP
Zakopane w ziemi monety rzadko zdradzają tajemnice ich właścicieli, ale często przynoszą informacje o czasach, w których je ukryto. Skarb właśnie znaleziony na Rugii opowiada o okresie tworzenia się europejskich państw chrześcijańskich. Również Polski.
Harald I Sinozęby, król Danii, złota dekoracja z X w. (Muzeum Narodowe w Kopenhadze).Erich Lessing/Album/EAST NEWS Harald I Sinozęby, król Danii, złota dekoracja z X w. (Muzeum Narodowe w Kopenhadze).

W styczniu 13-letni Luca Malaschnitschenko i dekarz René Schön chodzili z wykrywaczem metali po polu koło Schaprode na Rugii. Gdy Luca podniósł leżącą niemal na powierzchni blaszkę, myślał, że to aluminium, ale jego doświadczony towarzysz od razu rozpoznał stare srebro i zgłosił znalezisko archeologom. W kwietniu wrócił pod Schaprode z ekipą badaczy. W ziemi czekały na nich naszyjnik, paciorki, zapinki i 600 monet w całości lub kawałkach. Srebro – pierwotnie schowane w jakimś pojemniku, który uległ zniszczeniu – rozrzucone było na powierzchni 400 m kw.

Polityka 21.2018 (3161) z dnia 22.05.2018; Nauka ; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "W krainie Sinozębego"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021