Nauka

Wieczność króla Artura

Niezwykłe malowidła odkryte w Toruniu

Fragment malowidła „Dziewięciu bohaterów” z ok. 1400 r. odkrytego w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 16. Pierwszy z prawej to król Artur. Fragment malowidła „Dziewięciu bohaterów” z ok. 1400 r. odkrytego w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 16. Pierwszy z prawej to król Artur. Juliusz Raczkowski/Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
Znajomość legend arturiańskich była w średniowieczu dowodem przynależności do wysublimowanych elit. Również w Polsce, czego kolejnym dowodem są odkryte w Toruniu malowidła.
Przygody miłosne Lancelota i Ginewry, żony króla Artura, namalowane w ok. 1346 r. w książęcej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie.Marek Maruszak/Forum Przygody miłosne Lancelota i Ginewry, żony króla Artura, namalowane w ok. 1346 r. w książęcej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie.

O królu Arturze, czarodzieju Merlinie, rycerzach Okrągłego Stołu, Excaliburze czy Graalu każdy Polak coś wie, choć zazwyczaj jedynie z adaptacji filmowych. Angielskojęzyczne dzieło Thomasa Malory’ego z 1470 r. „Morte d’Arthur” nie doczekało się bowiem polskiego tłumaczenia, mimo że jest zaraz po Biblii najczęściej wznawianym tytułem w dziejach drukarstwa brytyjskiego. Pierwsza książka o królu Arturze i jego rycerzach wyszła w Polsce dopiero w 1937 r. Najnowsze znaleziska dowodzą jednak, że legenda nie była nam obca już w XIV w.

Polityka 26.2018 (3166) z dnia 26.06.2018; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wieczność króla Artura"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020