Nauka

Bez utopii będzie potop

Czy wystarczy dla nas Ziemi?

Żyjemy w antropocenie i nie chodzi jedynie o zabawy językowe w wymyślanie nowych pojęć. Żyjemy w antropocenie i nie chodzi jedynie o zabawy językowe w wymyślanie nowych pojęć. Kim Kyung-Hoon/Reuters / Forum
Żyjemy w antropocenie – Epoce Człowieka. Nowa era to nie tylko dumna nazwa, ale też nowe wyzwania. Najważniejsze: zachować Ziemię dla przyszłych pokoleń.
Człowiek stał się główną siłą kształtującą nie tylko własną historię, ale także globalne procesy ekologiczne i biogeochemiczne.shock/PantherMedia Człowiek stał się główną siłą kształtującą nie tylko własną historię, ale także globalne procesy ekologiczne i biogeochemiczne.

Spór o Puszczę Białowieską i sposób jej ochrony przed kornikiem drukarzem ujawnił głębokie różnice dzielące polskie społeczeństwo w rozumieniu relacji między człowiekiem a przyrodą. Czy las jest tylko zasobem gospodarczym podlegającym ekonomicznej eksploatacji? Czy też jest dziełem ludzi, którzy od wieków kształtują swoją aktywnością środowisko, tym samym przekształcając je w dziedzictwo kultury? Czy też w końcu obszary takie jak Puszcza Białowieska (

 • zmiany klimatyczne
 • Czytaj także

  Społeczeństwo

  Pokolenie iGen: jakie jest i co mu zagraża

  Przedstawiciele młodego pokolenia iGen nie wyobrażają sobie życia bez stałego kontaktu z całym światem, który jest zamknięty w małym pudełeczku, na dodatek w kieszeni – mówi dr Tomasz Grzyb, psycholog, profesor na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

  Teresa Olszak
  25.05.2019