Nauka

Słowa z wody i popiołów

Jak odczytać spalony rękopis

Działo ze statku „Queen Anne's Revenge”. W nim odnaleziono skrawki stron z pierwszego wydania książki „A Voyage to the South Sea, and Round the World” Edwarda Cookesa. Działo ze statku „Queen Anne's Revenge”. W nim odnaleziono skrawki stron z pierwszego wydania książki „A Voyage to the South Sea, and Round the World” Edwarda Cookesa. Holger Bennewitz/Reuters / Forum
Rozmyte, utajnione i spalone teksty dzięki nowoczesnym metodom da się odczytać. I poznać tajemnice sprzed wieków.
Odczytanie treści starych dokumentów zniszczonych na skutek działania wody, ognia, czasu i ludzi często wymaga pomocy specjalistów.materiały prasowe Odczytanie treści starych dokumentów zniszczonych na skutek działania wody, ognia, czasu i ludzi często wymaga pomocy specjalistów.

Wrak „Queen Anne’s Revenge” – największego statku pirackiego XVIII w. i flagowej jednostki słynnego brytyjskiego korsarza tamtych czasów Czarnobrodego – znaleźli nurkowie w 1996 r. w zatoce koło miasta Beaufort w Północnej Karolinie. Okręt, który zatonął w maju 1718 r., zidentyfikowano na podstawie 25 leżących na dnie zatoki dział. Cztery lata temu z wylotu jednego badacze wyjęli drewniany korek mający uniemożliwić wpływanie morskiej wody do środka. Był uszczelniony szmatami i papierami.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Słowa z wody i popiołów"

Czytaj także

Ludzie i style

Na północ od Madrytu – kastylijskim szlakiem zamków i wina

Niecałe trzy godziny lotu do hiszpańskiej stolicy i krótka jazda samochodem przenoszą nas w samo serce Krainy Zamków. Teraz jest najlepszy moment, bo tłumy turystów zniknęły, a winiarze z La Rioja czekają z poczęstunkiem.

Paweł Moskalewicz
25.11.2019