Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Słowa z wody i popiołów

Słowa z wody i popiołów, czyli jak odczytać spalony rękopis

Działo ze statku „Queen Anne's Revenge”. W nim odnaleziono skrawki stron z pierwszego wydania książki „A Voyage to the South Sea, and Round the World” Edwarda Cookesa. Działo ze statku „Queen Anne's Revenge”. W nim odnaleziono skrawki stron z pierwszego wydania książki „A Voyage to the South Sea, and Round the World” Edwarda Cookesa. Holger Bennewitz/Reuters / Forum
Rozmyte, utajnione i spalone teksty dzięki nowoczesnym metodom da się odczytać. I poznać tajemnice sprzed wieków.
Odczytanie treści starych dokumentów zniszczonych na skutek działania wody, ognia, czasu i ludzi często wymaga pomocy specjalistów.materiały prasowe Odczytanie treści starych dokumentów zniszczonych na skutek działania wody, ognia, czasu i ludzi często wymaga pomocy specjalistów.

Wrak „Queen Anne’s Revenge” – największego statku pirackiego XVIII w. i flagowej jednostki słynnego brytyjskiego korsarza tamtych czasów Czarnobrodego – znaleźli nurkowie w 1996 r. w zatoce koło miasta Beaufort w Północnej Karolinie. Okręt, który zatonął w maju 1718 r., zidentyfikowano na podstawie 25 leżących na dnie zatoki dział. Cztery lata temu z wylotu jednego badacze wyjęli drewniany korek mający uniemożliwić wpływanie morskiej wody do środka. Był uszczelniony szmatami i papierami. Konserwatorom z zespołu Kimberlya Kenyona z Queen Anne’s Revenge Conservation Lab udało się wyciągnąć z brudno-tłustej od dziegciu i prochu brei 16 skrawków papieru (największy miał wielkość pięciozłotówki). Kiedy je wysuszono, okazało się, że siedem jest zadrukowanych.

Piraci bibliofile

Przylegające do siebie fragmenty kartek wydawały się stronami wyrwanymi z książki. Na jednym konserwatorzy przeczytali słowo „południe”, na innym „osiem lig” (miara odległości), co sugerowało, że mogło to być jakieś sprawozdanie z podróży. Na rozwiązanie, skąd pochodziły karty, naprowadziła badaczy nazwa miasta Hilo. Nie mogło chodzić o osadę na Hawajach, bo wyspy odkrył James Cook dopiero 60 lat po utonięciu „Queen Anne’s Revenge”. Ale Johanna Greenz z University of Glasgow zasugerowała, że może tu chodzić o hiszpański port na wybrzeżu peruwiańskim Ilo, zapisywany też jako Hilo. Najpopularniejsza informacja na temat dokonanego tam przez Anglików rabunku znalazła się u Edwarda Cookesa w książce „A Voyage to the South Sea, and Round the World”. Jej autor służył jako marynarz na statkach kapitana Woodesa Rogersa, więc obok opisów ujścia Amazonki czy Wysp Galapagos wspomina także uratowanie Aleksandra Selkirka – marynarza, który 4 lata żył na bezludnej wyspie.

Polityka 28.2018 (3168) z dnia 10.07.2018; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Słowa z wody i popiołów"
Reklama