Nauka

Kosmiczne narodziny

Oto, jak rodzi się świat

Pierścień to dysk materii wokół gwiazdy. Nie widać jej, gdyż jest ukryta za koronografem (w centrum). Jaskrawy owal z prawej to rodząca się planeta. Pierścień to dysk materii wokół gwiazdy. Nie widać jej, gdyż jest ukryta za koronografem (w centrum). Jaskrawy owal z prawej to rodząca się planeta. A. Müller at al./ESO
Astronomowie pierwszy raz zaobserwowali moment tworzenia się planety na orbicie odległej gwiazdy.
Otoczenie pomarańczowego karła PDS 70 (mały centralny punkt w kolorze czerwonym). Duża gwiazda (prawa strona u góry) to x Centauri, olbrzym gwiezdny.Digitized Sky Survey/ESO Otoczenie pomarańczowego karła PDS 70 (mały centralny punkt w kolorze czerwonym). Duża gwiazda (prawa strona u góry) to x Centauri, olbrzym gwiezdny.

PDS 70 położona jest w konstelacji Centaura w odległości ok. 370 lat świetlnych od Ziemi. Nieco mniejsza od Słońca jest gwiazdą typu T Tauri, czyli bardzo młodym karłem gwiezdnym (Słońce to też karzeł, tyle że już od dawna w pełni dojrzały). Gwiazdy te są dość jasne, ponieważ mają duże średnice – są niejako rozdęte, gdyż jeszcze nie zakończyły w pełni procesu formowania się – i czerpią energię z zapadania grawitacyjnego. Nie dochodzi w nich jeszcze do procesów termojądrowych, ale gdy odpowiednio mocno się zapadną i zagęszczą, rozpoczną się reakcje fuzji, w których z wodoru powstaje hel.

Polityka 29.2018 (3169) z dnia 17.07.2018; Nauka ; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosmiczne narodziny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021