Rakieta Starship znów eksplodowała, nim doleciała do celu, i znów ogłoszono sukces. SpaceX robi postępy, ale czy zdąży na drugi podbój Księżyca?
Opracowaliśmy bezpieczniejsze paliwo kosmiczne, budujemy też w Polsce coraz większe rakiety – mówi dr inż. Adam Okniński, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki Techniczne.
Jesienią 1923 r. Edwin Hubble dowiódł, że to, co uważano wtedy za cały wszechświat, jest tylko jedną z wielu wysp materii rozsianych na bezbrzeżnym oceanie pustki.
Tworzymy świat tak samo, jak świat tworzy nas – mówi Thomas Hertog, belgijski kosmolog, najbliższy współpracownik i przyjaciel Stephena Hawkinga.
Sonda Vikram misji Chandrayaan-3 wylądowała na Księżycu, wynosząc Indie do rangi mocarstwa kosmicznego. Tymczasem Łuna-25 roztrzaskała się doszczętnie, a wraz z nią nadzieje Rosji. Drugi wyścig kosmiczny będzie ciekawszy niż pierwszy.
Indie są pierwszym krajem, któremu udało się dotrzeć w pobliże południowego bieguna Księżyca. Dziś wylądował tam próbnik i łazik z tego kraju.
ALMA, czyli monumentalny zestaw radioteleskopów ustawiony w jednym z najbardziej nieprzyjaznych miejsc na Ziemi, świętuje 10-lecie pracy. Opowiada o nim dr Łukasz Tychoniec, jeden z uczestników prowadzonych tam obserwacji.
Orbita regularnego roju meteorów zwanych Perseidami co roku przecina się z orbitą Ziemi między 17 lipca a 24 sierpnia. Na 12 i 13 sierpnia przypada szczyt aktywności roju. Czyli dzisiaj w nocy – głowy do góry.
Rozmowa z Davidem Grinspoonem, amerykańskim astrobiologiem, o tym, co można znaleźć na obcych planetach i czy warto wydawać pieniądze na badania UFO.
Premier Narendra Modi poruszył nacjonalistyczną strunę, stwierdzając, że razem z rakietą lecą marzenia i ambicje każdego obywatela.