Nauka

Podboje kosmicznej seniorki

60 lat NASA

Promy kosmiczne latały na orbitę okołoziemską od 1981 do 2011 r. NASA zainwestowała w nie prawie 200 mld dol. Promy kosmiczne latały na orbitę okołoziemską od 1981 do 2011 r. NASA zainwestowała w nie prawie 200 mld dol. Science Source / Getty Images
Pracuje dla niej 80 tys. ludzi. Jej roczny budżet to ponad 20 mld dol. Bada kosmos na największą na świecie skalę. Amerykańska NASA kończy właśnie 60 lat i ani myśli o emeryturze.
Program Apollo, którego celem było lądowanie człowieka na Księżycu, NASA realizowała w latach 60. i 70. Kosztował (wraz z projektem Gemini) ponad 150 mld dol.Science Source/Getty Images Program Apollo, którego celem było lądowanie człowieka na Księżycu, NASA realizowała w latach 60. i 70. Kosztował (wraz z projektem Gemini) ponad 150 mld dol.

4 października 1957 r. z radzieckiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na orbitę okołoziemską wyleciał Sputnik 1, pierwszy w historii sztuczny satelita. Rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości – podboju kosmosu.

Spóźniony grejpfrut

Gdy na Kremlu wznoszono toasty, po drugiej stronie Atlantyku wybuchła panika. Ponieważ do wystrzelenia Sputnika 1 użyto międzykontynentalnego pocisku balistycznego, stało się jasne, że Związek Radziecki nie tylko wyprzedził Amerykę w wyścigu na orbitę, ale również może ją razić bronią masowego rażenia.

Polityka 31.2018 (3171) z dnia 31.07.2018; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Podboje kosmicznej seniorki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021