Nauka

Leibniz Reaktywacja

Wilhelm Leibniz wciąż aktualny

Gottfried Wilhelm Leibniz Gottfried Wilhelm Leibniz The Print Collector / BEW
Pogłoski o śmierci Gottfrieda Wilhelma Leibniza, ostatniego geniusza uniwersalnego, trzeba uznać za przesadzone. Dwaj wyjątkowi uczeni dowodzą, że nigdy nie miał się lepiej niż obecnie.
Fizyk wizjoner Stephen Wolfram.Waytao Shing/Getty Images Fizyk wizjoner Stephen Wolfram.

Gregory Chaitin, słynny matematyk i informatyk, pokazał mi kiedyś pewien medal. W mieszkaniu niewiele większym od pudełka na buty (to warunki bytowe nieobce większości matematyków), z oknami na wysoką studnię podwórza, gdzieś w śródmieściu Rio de Janeiro, stanowił on obiekt najcenniejszy – i to nie dlatego, że najbardziej lśniący. Trzy wieki temu zaprojektował go sam Gottfried Wilhelm Leibniz. Nie zdołał namówić swojego ówczesnego pracodawcy księcia Brunszwiku-Wolfenbüttel, by zlecił odlanie.

Polityka 31.2018 (3171) z dnia 31.07.2018; Nauka; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Leibniz Reaktywacja"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Skąd się bierze inteligencja

Czy inteligencję mamy z genów, czy ze środowiska.

Magdalena Kaczmarek
14.05.2019