Nauka

Śmierć nad Nilem

Ciężkie życie wędrownych ptaków

Bociany odlatujące z Niemiec. Coraz trudniej im przelecieć pustynną część kontynentu. Bociany odlatujące z Niemiec. Coraz trudniej im przelecieć pustynną część kontynentu. Thomas Warnack/DPA / PAP
Coraz więcej naszych ptaków, które teraz docierają na zimowiska w Afryce, nie wróci wiosną do kraju. Zginą przez działalność ludzi. Czy da się tego uniknąć?
Trzciniaki giną nie tylko w drodze. Tam, gdzie zimują, jest coraz mniej naturalnych żerowisk.Andreas Held/DPA/PAP Trzciniaki giną nie tylko w drodze. Tam, gdzie zimują, jest coraz mniej naturalnych żerowisk.

Wydawało się, że Kajtek ma wyjątkowo dużo szczęścia. Od kwietnia ubiegłego roku, gdy przyrodnicy z Grupy EkoLogicznej założyli mu nadajnik we wsi Brzozów w gminie Suchożebry i wszelkie jego aktywności stały się publiczne, zdołał wychować czwórkę potomstwa i odbyć podróż na południe. Minął Izrael i Egipt, spędził zimę w Sudanie i wiosną ruszył z powrotem do Polski. Ale 26 kwietnia 2018 r. kontakt z nim się urwał. Najpewniej ten bocian biały zginął gdzieś nad Nilem Błękitnym.

Na talerz i dla sportu

Z punktu widzenia praw przyrody śmierć jednego polskiego bociana nie jest żadnym problemem.

Polityka 45.2018 (3185) z dnia 06.11.2018; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmierć nad Nilem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021