Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Cheops zawsze grzeje. Kolejne „odkrycie” archeologiczne

Każda piramidalna ciekawostka połączona z Cheopsem zawsze może liczyć na zainteresowanie. Każda piramidalna ciekawostka połączona z Cheopsem zawsze może liczyć na zainteresowanie. Leonardo Ramos / Unsplash
Brytyjsko-francuska ekspedycja archeologiczna trafiła na pozostałości rampy z czasów Cheopsa. Czy dzięki niej dowiedzieliśmy się, jak Egipcjanie radzili sobie z transportem ciężkich kamieni i budową piramid?

W mediach zrobiło się głośno o kolejnym piramidalnym odkryciu w Egipcie. Badacze z uniwersytetu w Liverpoolu i Institut Français d’Archéologie Orientale badali starożytne inskrypcje w kamieniołomie trawertynu (tzw. egipskiego alabastru) w środkowej części kraju, znanym przez poddanych faraonów Hatnub. Zdziwili się, gdy pod koniec września na jego dnie odkryli pozostałości rampy służącej do transportu kamiennych bloków.

Tajemnica Wielkiej Piramidy w Gizie?

Składała się ona ze środkowej pochylni, biegnącej pod kątem ok. 12 stopni, i dwu rzędów schodów po bokach. Rampa była na tyle szeroka, że ciężkie bloki trawertynu mogły ciągnąć na drewnianych saniach dwa zespoły robotników. Ciekawe były wykute w skale otwory, co daje podstawy, by przypuszczać, że ciągnięcie mógł ułatwiać system drewnianych słupów służących jako proste krążki linowe. Jeden z kierowników badań, dr Roland Enmarch z uniwersytetu w Liverpoolu, powiedział w „Guardianie”, że dzięki szerokiej rampie z takim systemem transportowym zarówno wydobycie surowca, jak i budowa piramid mogły być szybsze i łatwiejsze. Smaczku odkryciu dodaje to, że pierwszym faraonem, którego imię pojawia się w inskrypcjach w kamieniołomie Hatnub, jest Chufu (czyli Cheops). Nic dziwnego, że odkrycie to natychmiast połączono z właścicielem Wielkiej Piramidy w Gizie.

Czytaj także: Egipt odkrywa nowe skarby

Od dawna wiadomo, jak Egipcjanie transportowali ciężary

Jednak dr Andrzej Ćwiek, egiptolog i znawca piramid z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studzi zapał i podkreśla, że my od dawna dobrze wiemy, że Egipcjanie od czasów Starego Państwa transportowali ciężary, w tym kolosalne posągi i wielkie bloki kamienne do budowy piramid, na saniach, ciągniętych po specjalnie przygotowanych drogach.

Reklama