Nauka

Lot w bok

O grupach rodzinnych i zdradach u ptaków

„U albatrosów (na zdjęciu), podobnie jak u pingwinów monogamiczność jest wymuszona trybem życia”. „U albatrosów (na zdjęciu), podobnie jak u pingwinów monogamiczność jest wymuszona trybem życia”. Francois Guerraz / Wikipedia
Rozmowa z dr. Szymonem Drobniakiem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauki o życiu, o tym, kiedy ptaki zdradzają, a kiedy są sobie wierne i dlaczego taka wiedza jest ważna dla ludzi.
Dr Szymon DrobniakLeszek Zych/Polityka Dr Szymon Drobniak

MARCIN ROTKIEWICZ: – Zajmuje się pan m.in. zdradami seksualnymi…
SZYMON DROBNIAK: – ...na szczęście tylko u ptaków.

To ciekawy temat dla badacza?
Jest jednym z gorętszych zagadnień w biologii ewolucyjnej, bo u większości ptaków, poza niektórymi gatunkami, samice tworzą z samcami monogamiczne pary. W przypadku wróblowatych dotyczy to nawet ponad 90 proc. gatunków. Samice nie są jednak zawsze wierne partnerom, niekiedy decydując się na zdradę, choć wiedzą, z jakim ryzykiem się ona wiąże.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Nauka ; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Lot w bok"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Chwiejne dzieciństwo. Nastolatki coraz wcześniej sięgają po alkohol

Nastolatki piją. Pierwszy raz po alkohol sięgają w wieku 12–13 lat. Kiedy mają 15–18, były już co najmniej raz pijane.

Katarzyna Kaczorowska
05.09.2021