Nauka

Lot w bok

O grupach rodzinnych i zdradach u ptaków

„U albatrosów (na zdjęciu), podobnie jak u pingwinów monogamiczność jest wymuszona trybem życia”. „U albatrosów (na zdjęciu), podobnie jak u pingwinów monogamiczność jest wymuszona trybem życia”. Francois Guerraz / Wikipedia
Rozmowa z dr. Szymonem Drobniakiem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauki o życiu, o tym, kiedy ptaki zdradzają, a kiedy są sobie wierne i dlaczego taka wiedza jest ważna dla ludzi.
Dr Szymon DrobniakLeszek Zych/Polityka Dr Szymon Drobniak

MARCIN ROTKIEWICZ: – Zajmuje się pan m.in. zdradami seksualnymi…
SZYMON DROBNIAK: – ...na szczęście tylko u ptaków.

To ciekawy temat dla badacza?
Jest jednym z gorętszych zagadnień w biologii ewolucyjnej, bo u większości ptaków, poza niektórymi gatunkami, samice tworzą z samcami monogamiczne pary. W przypadku wróblowatych dotyczy to nawet ponad 90 proc. gatunków. Samice nie są jednak zawsze wierne partnerom, niekiedy decydując się na zdradę, choć wiedzą, z jakim ryzykiem się ona wiąże.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Lot w bok"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021