Nauka

Lot w bok

O grupach rodzinnych i zdradach u ptaków

„U albatrosów (na zdjęciu), podobnie jak u pingwinów monogamiczność jest wymuszona trybem życia”. „U albatrosów (na zdjęciu), podobnie jak u pingwinów monogamiczność jest wymuszona trybem życia”. Francois Guerraz / Wikipedia
Rozmowa z dr. Szymonem Drobniakiem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauki o życiu, o tym, kiedy ptaki zdradzają, a kiedy są sobie wierne i dlaczego taka wiedza jest ważna dla ludzi.
Dr Szymon DrobniakLeszek Zych/Polityka Dr Szymon Drobniak

MARCIN ROTKIEWICZ: – Zajmuje się pan m.in. zdradami seksualnymi…
SZYMON DROBNIAK: – ...na szczęście tylko u ptaków.

To ciekawy temat dla badacza?
Jest jednym z gorętszych zagadnień w biologii ewolucyjnej, bo u większości ptaków, poza niektórymi gatunkami, samice tworzą z samcami monogamiczne pary. W przypadku wróblowatych dotyczy to nawet ponad 90 proc. gatunków. Samice nie są jednak zawsze wierne partnerom, niekiedy decydując się na zdradę, choć wiedzą, z jakim ryzykiem się ona wiąże.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Nauka; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Lot w bok"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019