Nauka

Nie tak słodko

Dlaczego ignorujemy powikłania po cukrzycy

Glukoza to nasze paliwo – niezbędne dla organizmu źródło energii, które w nadmiarze staje sie szkodliwe. Glukoza to nasze paliwo – niezbędne dla organizmu źródło energii, które w nadmiarze staje sie szkodliwe. Carmen Martínez Torrón / Getty Images
Leczenie cukrzycy powinno być podporządkowane jednemu celowi: nie dopuścić do powikłań. Niestety, słabo sobie z tym w Polsce radzimy.
Ponad połowa chorych stwierdza, że ich miesięczne wydatki związane z cukrzycą wahają się od 200 do 600 zł.BSIP SA/Alamy Stock Photo/BEW Ponad połowa chorych stwierdza, że ich miesięczne wydatki związane z cukrzycą wahają się od 200 do 600 zł.

Rok 2018 dla chorych na cukrzycę skończył się źle. Choć Ministerstwo Zdrowia regularnie umieszczało na listach refundacyjnych nowe leki dla wybranych grup pacjentów i choć poszerzono wykaz bezpłatnych medykamentów dla seniorów, w diabetologii wszystko zostało po staremu. Nie narzekajcie – zdają się mówić decydenci. Państwo refunduje przecież większość insulin, młodym chorym z typem 1 cukrzycy pompy insulinowe i cały osprzęt, metformina jest dostępna na ryczałt, a dla osób po 75. roku życia nawet długo działające analogi insuliny są za darmo.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Nauka; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie tak słodko"

Czytaj także

Ludzie i style

Związki romantyczne: zachowania, które wydają się normalne, a są toksyczne

Zdarza się, że mylimy zachowania, które są do zaakceptowania, z takimi, które stopniowo nasze związki wyniszczają.

Polityka.pl
13.05.2017