„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Nie tak słodko

Dlaczego ignorujemy powikłania po cukrzycy

Glukoza to nasze paliwo – niezbędne dla organizmu źródło energii, które w nadmiarze staje sie szkodliwe. Glukoza to nasze paliwo – niezbędne dla organizmu źródło energii, które w nadmiarze staje sie szkodliwe. Carmen Martínez Torrón / Getty Images
Leczenie cukrzycy powinno być podporządkowane jednemu celowi: nie dopuścić do powikłań. Niestety, słabo sobie z tym w Polsce radzimy.
Ponad połowa chorych stwierdza, że ich miesięczne wydatki związane z cukrzycą wahają się od 200 do 600 zł.BSIP SA/Alamy Stock Photo/BEW Ponad połowa chorych stwierdza, że ich miesięczne wydatki związane z cukrzycą wahają się od 200 do 600 zł.

Rok 2018 dla chorych na cukrzycę skończył się źle. Choć Ministerstwo Zdrowia regularnie umieszczało na listach refundacyjnych nowe leki dla wybranych grup pacjentów i choć poszerzono wykaz bezpłatnych medykamentów dla seniorów, w diabetologii wszystko zostało po staremu. Nie narzekajcie – zdają się mówić decydenci. Państwo refunduje przecież większość insulin, młodym chorym z typem 1 cukrzycy pompy insulinowe i cały osprzęt, metformina jest dostępna na ryczałt, a dla osób po 75. roku życia nawet długo działające analogi insuliny są za darmo.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie tak słodko"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020