Nauka

Konsternacja nad konstytucją

Rozmowa z prof. Cezarym Obracht-Prondzyńskim o złej zmianie w szkolnictwie wyższym i nauce

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński Prof. Cezary Obracht-Prondzyński Mateusz Ochocki / KFP
O złej zmianie, jaką przynosi nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego.
Środowisko akademickie to niezwykle złożony byt społeczny, pełen odmiennych interesów, oczekiwań i problemów.Mirosław Gryń/Polityka Środowisko akademickie to niezwykle złożony byt społeczny, pełen odmiennych interesów, oczekiwań i problemów.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Zanim uchwalono Konstytucję dla Nauki, jak ją szumnie nazywano, były trzy projekty, dwa lata konsultacji, liczne konferencje. Mimo to najpierw protestowali studenci, teraz niezadowolenie coraz głośniej wyrażają akademicy. Można uznać, że buntują się mierni, ale list otwarty w sprawie rankingowania wydawnictw i w obronie języka polskiego wysłał do ministra Gowina utytułowany prof. Andrzej Nowak. Czyli coś jest na rzeczy?
CEZARY OBRACHT-PRONDZYŃSKI: – Gdybym szukał przykładu rytualnych konsultacji, to podałbym te prowadzone przez ministerstwo – mnóstwo spotkań i słów, ale możliwości dogłębnego drążenia problemów żadne.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Konsternacja nad konstytucją"

Czytaj także

Historia

Dawni medycy i lekarscy kaci

Balwierze, wyrwizęby i kaci, czyli dawni medycy i ich terapie.

Dariusz Łukasiewicz
17.12.2019