Nauka

Intrygi instynktów

Rządzą nami liczby

„Świata nie da się zrozumieć bez pomocy liczb”, ale równocześnie „nie da się go też zrozumieć jedynie przy ich użyciu”. „Świata nie da się zrozumieć bez pomocy liczb”, ale równocześnie „nie da się go też zrozumieć jedynie przy ich użyciu”. 123 RF
Z liczbami się nie dyskutuje. Proste i jednoznaczne, wolne są od podejrzeń o stronniczość lub subiektywizm. Trudnej misji przekonania nas, że to one są najważniejsze przy opisie świata, podjął się Hans Rosling.
materiały prasowe

Szwedzki lekarz, statystyk, wykładowca z zakresu zdrowia publicznego w głośnej książce „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” (tłum. Moniki Popławskiej, Wydawnictwo Media Rodzina, 2018) podjął walkę z „katastrofalną w skutkach ignorancją, za pomocą obrazu świata opartego na faktach”. Do pisania zainspirowała go międzynarodowa działalność fundacji Gapminder, założonej przez niego z synem Olą Roslingiem i synową Anną Rosling Rönnlund.

Polityka 5.2019 (3196) z dnia 29.01.2019; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Intrygi instynktów"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Leociak: Kościół jako instytucję należy odrzucić

To już nie są czasy zdobywania nowego świata i nawracania siłą wszystkich „dzikusów”, czy tego chcą, czy nie – mówi prof. Jacek Leociak z Instytutu Badań Literackich PAN, autor „Młynów Bożych” i wydanego właśnie „Wiecznego strapienia. O kłamstwie, historii i Kościele”.

Katarzyna Czarnecka
30.11.2020