Nauka

Intrygi instynktów

Rządzą nami liczby

„Świata nie da się zrozumieć bez pomocy liczb”, ale równocześnie „nie da się go też zrozumieć jedynie przy ich użyciu”. „Świata nie da się zrozumieć bez pomocy liczb”, ale równocześnie „nie da się go też zrozumieć jedynie przy ich użyciu”. 123 RF
Z liczbami się nie dyskutuje. Proste i jednoznaczne, wolne są od podejrzeń o stronniczość lub subiektywizm. Trudnej misji przekonania nas, że to one są najważniejsze przy opisie świata, podjął się Hans Rosling.
materiały prasowe

Szwedzki lekarz, statystyk, wykładowca z zakresu zdrowia publicznego w głośnej książce „Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” (tłum. Moniki Popławskiej, Wydawnictwo Media Rodzina, 2018) podjął walkę z „katastrofalną w skutkach ignorancją, za pomocą obrazu świata opartego na faktach”. Do pisania zainspirowała go międzynarodowa działalność fundacji Gapminder, założonej przez niego z synem Olą Roslingiem i synową Anną Rosling Rönnlund.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety u władzy w Bizancjum

Zostanie cesarską małżonką, wejście w rolę bazylisy, było zapewne największym marzeniem przynajmniej niektórych mieszkanek Bizancjum, a w pewnych okresach łakomym kąskiem dla wielu dobrze urodzonych niewiast spoza niego.

Mirosław J. Leszka
12.03.2019
Reklama