Nauka

Egipt po polsku

Egipt oczami Potockiego i Słowackiego

Współczesny widok na trzy największe piramidy w Gizie: Chefrena, Cheopsa i Mykerinosa. Współczesny widok na trzy największe piramidy w Gizie: Chefrena, Cheopsa i Mykerinosa. Floriano Rescigno/EyeEm / Getty Images
Wśród tych, którzy zarazili Stary Kontynent fascynacją piramidami, byli też Polacy. Przypominają o tym właśnie odnalezione ryciny hrabiego Jana Potockiego.
„Słowacki na piramidach”, obraz Macieja Gaszyńskiego namalowany ok. 1854 r.Muzeum Literatury/EAST NEWS „Słowacki na piramidach”, obraz Macieja Gaszyńskiego namalowany ok. 1854 r.

Odkryto je w zbiorach Stanisława Kostki Potockiego w Bibliotece Narodowej, do której przed wojną trafiły w darze jako tzw. Biblioteka Wilanowska. Na jednej z rycin widać Sfinksa, na drugiej piramidy Cheopsa i Chefrena podpisane Dessiné par le Comte Potocki (narysowane przez hr. Potockiego) i opatrzone datą 1784 r. We wrześniu tego roku Jan Potocki odwiedził Egipt.W późniejszej relacji pisał, że monumenty w Gizie rysował osiem godzin, co przypłacił udarem słonecznym.

Teraz udało się w tych dwóch akwafortach rozpoznać zwiastun niewydanego albumu autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety u władzy w Bizancjum

Zostanie cesarską małżonką, wejście w rolę bazylisy, było zapewne największym marzeniem przynajmniej niektórych mieszkanek Bizancjum, a w pewnych okresach łakomym kąskiem dla wielu dobrze urodzonych niewiast spoza niego.

Mirosław J. Leszka
12.03.2019
Reklama