Nauka

Zielone światło dla życia

O podkręcaniu fotosyntezy

Fotosynteza zmieniła oblicze Ziemi, dając możliwość rozwoju i ekspansji roślinom. Bez niej nie byłoby gatunku Homo sapiens. Fotosynteza zmieniła oblicze Ziemi, dając możliwość rozwoju i ekspansji roślinom. Bez niej nie byłoby gatunku Homo sapiens. Matteo Senesi / Getty Images
Fotosynteza. Dzięki niej człowiek żyje, ale też wpadł w poważne tarapaty. I również z jej pomocą może z nich wybrnąć.
Są spore szanse, że dzięki pracy nad poprawieniem fotosyntezy uda się osiągnąć zakładany cel – istotny wzrost produkcji żywności bez niszczenia środowiska naturalnego.Gerald Disma/Getty Images Są spore szanse, że dzięki pracy nad poprawieniem fotosyntezy uda się osiągnąć zakładany cel – istotny wzrost produkcji żywności bez niszczenia środowiska naturalnego.

Kiedy dokładnie to się wydarzyło, nie wiadomo. Jak wskazują ostatnie ustalenia naukowców, być może nawet 3,4 mld lat temu. A że wiek Ziemi ocenia się na nieco ponad 4,5 mld lat, na pomysł przeprowadzania fotosyntezy ewolucja „wpadła” zatem dość szybko.

To bardzo skomplikowany proces, którego schematy osoby niewiele pamiętające z lekcji biologii i chemii mogą przyprawić o ból głowy. Ale istota fotosyntezy jest prosta – chodzi o magazynowanie w postaci cukrów (m.in. glukozy) energii niesionej przez cząstki światła.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielone światło dla życia"

Czytaj także

Ludzie i style

Drapacze chmur, które zmienią oblicze Nowego Jorku

W 2020 r. na Manhattanie zostaną oddane do użytku dwa rekordowo wysokie wieżowce. Już dominują nad panoramą miasta. A stoją przy tej samej ulicy.

Aleksander Świeszewski
25.01.2020