Nauka

Zielone światło dla życia

O podkręcaniu fotosyntezy

Fotosynteza zmieniła oblicze Ziemi, dając możliwość rozwoju i ekspansji roślinom. Bez niej nie byłoby gatunku Homo sapiens. Fotosynteza zmieniła oblicze Ziemi, dając możliwość rozwoju i ekspansji roślinom. Bez niej nie byłoby gatunku Homo sapiens. Matteo Senesi / Getty Images
Fotosynteza. Dzięki niej człowiek żyje, ale też wpadł w poważne tarapaty. I również z jej pomocą może z nich wybrnąć.
Są spore szanse, że dzięki pracy nad poprawieniem fotosyntezy uda się osiągnąć zakładany cel – istotny wzrost produkcji żywności bez niszczenia środowiska naturalnego.Gerald Disma/Getty Images Są spore szanse, że dzięki pracy nad poprawieniem fotosyntezy uda się osiągnąć zakładany cel – istotny wzrost produkcji żywności bez niszczenia środowiska naturalnego.

Kiedy dokładnie to się wydarzyło, nie wiadomo. Jak wskazują ostatnie ustalenia naukowców, być może nawet 3,4 mld lat temu. A że wiek Ziemi ocenia się na nieco ponad 4,5 mld lat, na pomysł przeprowadzania fotosyntezy ewolucja „wpadła” zatem dość szybko.

To bardzo skomplikowany proces, którego schematy osoby niewiele pamiętające z lekcji biologii i chemii mogą przyprawić o ból głowy. Ale istota fotosyntezy jest prosta – chodzi o magazynowanie w postaci cukrów (m.in. glukozy) energii niesionej przez cząstki światła.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Nauka ; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielone światło dla życia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021