Nauka

Tao Coopera

Jak się ma próżnia kwantowa do próżni umysłu

Fred Cooper Fred Cooper Karol Jałochowski / Polityka
Zamiast Ery Wodnika mamy Erę Pomieszania Pojęć. Fred Cooper, znakomity fizyk i „profesjonalny” buddysta, wyjaśnia, jak się ma próżnia kwantowa do próżni umysłu.
W hinduizmie i buddyzmie pełno jest kosmologii zakładających nieustanne tworzenie i niszczenie wszechświatów.Karol Jałochowski/Polityka W hinduizmie i buddyzmie pełno jest kosmologii zakładających nieustanne tworzenie i niszczenie wszechświatów.

Od chwili poczęcia fizyka kwantowa była lekarstwem na niepewność istnienia. Na samotność. I na nieśmiertelność. Bo skoro nauka dopuszcza myśl o wszechświatach równoległych, to jak się nią nie podeprzeć w chwili słabości?

Skoro istnienie cząstek splątanych, pozostających w tajemniczym związku, w którym odległość nie gra roli, to fakt naukowy, dlaczego odrzucać myśl, że telepatia jest fikcją? Skoro nic nie ginie, a tylko przepływa z jednej formy w inną, to jak walczyć z nadzieją, że i ludzkie istnienie przyjmuje formy czasoodporne?

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Nauka ; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Tao Coopera"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021