Nauka

Docenić filtr

Zaniedbane nerki

Według danych zebranych przez Federację Pacjentów Dialtransplant 18 proc. populacji w Polsce ma czynność nerek poniżej normy, a 11 proc. utraciło już ponad połowę ich czynnego miąższu. Według danych zebranych przez Federację Pacjentów Dialtransplant 18 proc. populacji w Polsce ma czynność nerek poniżej normy, a 11 proc. utraciło już ponad połowę ich czynnego miąższu. belchonock / Polityka
Choroby nerek są w Polsce masowo nierozpoznawane. Pacjenci mogą mieć o to pretensje do siebie. Ale też do lekarzy, którym brakuje czujności i wiedzy.
Do pewnego momentu zaburzenia nerek można opanować. Później już tylko spowolnić.Sebastian Kaulitzki/Alamy Stock Photo/Getty Images Do pewnego momentu zaburzenia nerek można opanować. Później już tylko spowolnić.

O nerkach w towarzystwie się nie rozmawia, bo trzeba by mówić o siusianiu. A to, że choroby wynikające ze złego stylu życia – miażdżyca lub otyłość – bardzo często towarzyszą przewlekłej niewydolności nerek lub, jak w przypadku nadciśnienia, mogą być jej konsekwencją, mało kto bierze pod uwagę. – Na ogół ludzie boją się o serce i nawet podejmując ryzykowne zachowania, mają z tyłu głowy myśl o zawale lub udarze – mówi prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii.

Reklama

Czytaj także

Świat

Groźny spam z Afryki Zachodniej

Uwaga, powracają internetowi oszuści z Afryki Zachodniej. Próbują starych szwindli w nowej technologicznej odsłonie.

Jędrzej Winiecki
14.05.2019
Reklama