Nauka

Umoczeni

Do czego służył mocz

XVIII-wieczny medyk badający mocz pacjentki. XVIII-wieczny medyk badający mocz pacjentki. De Agostini / Getty Images
Uryna przez wieki była wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Dziś nie cieszy się taką popularnością, ale odkrywa przed badaczami przeszłość. A może i ekologiczną przyszłość.
Mocz ma właściwości zmiękczające i wybielające, więc przez wieki był naturalnym szamponem. Na fot. chłopcy z plemienia Mandari z Sudanu Południowego myją włosy moczem bydła.Michael Freeman/Corbis/Getty Images Mocz ma właściwości zmiękczające i wybielające, więc przez wieki był naturalnym szamponem. Na fot. chłopcy z plemienia Mandari z Sudanu Południowego myją włosy moczem bydła.

Wiele zwierząt ma do moczu stosunek wręcz entuzjastyczny. Znajdują się w nim feromony ważne w nawiązywaniu kontaktów z pobratymcami. Kapucynki, na przykład, specjalnie obsikują sobie ręce, żeby zyskać przychylność samicy lub innych członków stada. Wśród ludzi taki zabieg miałby raczej efekt odstraszający. Bo współczesnego, żyjącego w higienicznym świecie człowieka naturalne wydaliny ciała napawają wstrętem. Tymczasem w przeszłości z moczem ludzkim i zwierzęcym kontakt miał każdy – niezależnie od statusu, zawodu, bogactwa czy płci.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Związek Marii Kazimiery z Janem

Maria Kazimiera d’Arquien, partnerka Sobieskiego w sypialni i dyplomacji.

Jerzy Besala
16.07.2019