Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Umoczeni

Do czego służył mocz

XVIII-wieczny medyk badający mocz pacjentki. XVIII-wieczny medyk badający mocz pacjentki. De Agostini / Getty Images
Uryna przez wieki była wykorzystywana w wielu dziedzinach życia. Dziś nie cieszy się taką popularnością, ale odkrywa przed badaczami przeszłość. A może i ekologiczną przyszłość.
Mocz ma właściwości zmiękczające i wybielające, więc przez wieki był naturalnym szamponem. Na fot. chłopcy z plemienia Mandari z Sudanu Południowego myją włosy moczem bydła.Michael Freeman/Corbis/Getty Images Mocz ma właściwości zmiękczające i wybielające, więc przez wieki był naturalnym szamponem. Na fot. chłopcy z plemienia Mandari z Sudanu Południowego myją włosy moczem bydła.

Wiele zwierząt ma do moczu stosunek wręcz entuzjastyczny. Znajdują się w nim feromony ważne w nawiązywaniu kontaktów z pobratymcami. Kapucynki, na przykład, specjalnie obsikują sobie ręce, żeby zyskać przychylność samicy lub innych członków stada. Wśród ludzi taki zabieg miałby raczej efekt odstraszający. Bo współczesnego, żyjącego w higienicznym świecie człowieka naturalne wydaliny ciała napawają wstrętem. Tymczasem w przeszłości z moczem ludzkim i zwierzęcym kontakt miał każdy – niezależnie od statusu, zawodu, bogactwa czy płci.

Polityka 28.2019 (3218) z dnia 09.07.2019; Nauka ; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Umoczeni"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022