Nauka

Kardiolodzy drugiego planu. Bez nich nie byłoby sukcesu transplantologii

Przed operacją kardiochirurgiczną sztab kardiologów długo pracuje na to, aby w ogóle mogło do niej dojść. Przed operacją kardiochirurgiczną sztab kardiologów długo pracuje na to, aby w ogóle mogło do niej dojść. Alamy Stock Photo / BEW
Transplantacja serca to dla chorego początek nowego życia, ale przede wszystkim koniec długiej i trudnej drogi. Żeby ją przeszedł, wielu specjalistów musi wykonać ciężką, choć o wiele mniej spektakularną pracę.
Sukcesy transplantologii opromieniają szpitale i zespoły chirurgów, ale nie mniej ważne jest to, co dzieje się z pacjentami, zanim będą mogli otrzymać zdrowy narząd.sudok1/PantherMedia Sukcesy transplantologii opromieniają szpitale i zespoły chirurgów, ale nie mniej ważne jest to, co dzieje się z pacjentami, zanim będą mogli otrzymać zdrowy narząd.

Dr hab. Piotr Rozentryt ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu często wraca do książki „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera, a zwłaszcza do rozdziału „Szare korzenie bujnych kwiatów”. – Ten tytuł kojarzy mi się z naszą pracą – mówi o kardiologach opiekujących się chorymi z niewydolnością serca. Kiedy podczas bitwy o Anglię powietrzne batalie prowadzili piloci, na ziemi walkę z czasem i uszkodzonymi samolotami toczyli mechanicy. I lotnicy, którym przypadały laury, mieli pełną świadomość, że bez wsparcia tych ludzi byłoby im znacznie trudniej.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Nauka ; s. 78
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013