Nauka

Są leki na ebolę. Czy uda się zwalczyć epidemię?

Pracownicy kongijskiej służby zdrowia przeprowadzają wywiady z chorymi, zanim zostanie im zaaplikowana szczepionka na ebolę. Do narzędzi walki z epidemią właśnie dołączyły dwa leki. Pracownicy kongijskiej służby zdrowia przeprowadzają wywiady z chorymi, zanim zostanie im zaaplikowana szczepionka na ebolę. Do narzędzi walki z epidemią właśnie dołączyły dwa leki. Olivia Acland / Forum
Dzięki dwóm nowym lekom będzie można wyleczyć nawet 90 proc. chorych. To prawdziwy przełom w walce z tą śmiertelną chorobą.

Ebola jest chorobą równie egzotyczną, co przerażającą. Zaczyna się od objawów podobnych do grypy: gorączki, dreszczy, bólów mięśni i głowy. Z czasem pojawiają się krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne (dlatego choroby wywoływane przez wirusy z tej grupy chorób nazywa się gorączkami krwotocznymi). W większości wypadków chory umiera.

W trwającej od sierpnia ubiegłego roku w Demokratycznej Republice Konga epidemii zakażonych zostało blisko 2,8 tys. osób, z których 1,9 tys. zmarło, czyli dwóch na trzech zakażonych nie udawało się uratować. To druga największa epidemia eboli, odkąd w Afryce Zachodniej między rokiem 2013 a 2016 zmarło ponad 11 tys. ludzi.

REGN-EB3 i mAb114, nowe leki na ebolę, ograniczają jej śmiertelność

Z nadzieją na opanowanie epidemii w Kongu w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęto próby kliniczne czterech nowych leków. Dwa z nich okazały się tak skuteczne, że próby kliniczne przerwano przed planowanym zakończeniem. Nowe leki (noszące tymczasowe nazwy REGN-EB3 oraz mAb114) nie są panaceum. Ograniczają śmiertelność (odpowiednio do 29 i 34 proc.), ale to i tak spory sukces. Bez leków umiera większość chorych.

Nowe leki okazały się za to bardzo skuteczne, gdy były podawane w początkowych stadiach choroby. W grupie zakażonych, którzy otrzymali REGN-EB3 niedługo po zarażeniu, zmarło tylko 6 proc. Niewiele mniej skuteczny przy wczesnym podaniu okazał się mAb114 – w tej grupie zmarło 11 proc. osób. A to w zwalczaniu epidemii oznacza już duży postęp.

Czy nowe leki zmienią także świadomość mieszkańców Konga?

Wprowadzenie tych leków daje także nadzieję na odzyskanie zaufania do personelu medycznego – na obszarach objętych epidemią ludzie nieufnie odnosili się do lekarzy i pielęgniarek – głównie dlatego, że większość chorych i tak, mimo hospitalizacji, umierała.

Czytaj także: Życie bez wody i WC

Wszyscy pacjenci, którzy brali udział w próbach klinicznych, będą teraz otrzymywać jeden lub drugi ze skutecznych leków. Oba należą do klasy przeciwciał monoklonalnych, czyli złożonych białek, które łączą się z odpowiednim receptorem – w tym przypadku na powierzchni wirusa, aby utrudnić mu namnażanie.

Leki dopuszczone na rynek ze względów humanitarnych

Podczas epidemii w Afryce Zachodniej w 2015 r. testowano szczepionki przeciwko wirusowi. Jedna z nich – podobnie jak w tym roku leki – okazała się na tyle skuteczna, że zdecydowano się ją podawać przed ukończeniem badań.

Cała procedura testowania i dopuszczania na rynek leków czy szczepionek może trwać nawet dekadę. Zarówno szczepionkę, jak i nowe leki będzie można podawać w ramach prób klinicznych lub ze względów humanitarnych. Ale w walce ze śmiertelną gorączką krwotoczną ludzkość nie jest już bezbronna.

Czytaj także: Czy ebolą można zarazić się w samolocie?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: złoty interes patriotów. Ta historia ma dwie odsłony

Co łączy znikające sztabki złota i emeryta, który w kolejce po piwo zostaje prezesem spółki? Okazuje się, że jedno – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Juliusz Ćwieluch
06.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną