Nauka

Wstyd za ślad

Choć poglądy polityczne w Polsce mają związek z postawami prośrodowiskowymi, to ten związek jest o wiele mniejszy, niż ludziom się wydaje. Choć poglądy polityczne w Polsce mają związek z postawami prośrodowiskowymi, to ten związek jest o wiele mniejszy, niż ludziom się wydaje. Hudson Hintze / Unsplash
Rozmowa z dr. Adrianem Wójcikiem, psychologiem, o badaniach nad tym, jak Polacy postrzegają temat ochrony środowiska. I czy występują tu różnice polityczne.
Dr Adrian WójcikLeszek Zych/Polityka Dr Adrian Wójcik

URSZULA SCHWARZENBERG-CZERNY: – Dlaczego zwolennicy prawicy nie interesują się stanem środowiska naturalnego?
DR ADRIAN WÓJCIK: – Nie można tak powiedzieć. Choć poglądy polityczne w Polsce mają związek z postawami prośrodowiskowymi, to ten związek jest o wiele mniejszy, niż ludziom się wydaje. Ostatnio razem z psychologiem społecznym prof. Katarzyną Byrką z Uniwersytetu SWPS przeanalizowaliśmy dane, które były gromadzone w ramach projektu badawczego European Social Survey od 2002 r.

Polityka 38.2019 (3228) z dnia 17.09.2019; Oko na Eko; s. 66

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021